Портрет Фредеріка Шопена, написаний одним із в'язнів нацистського табору Освєнцим (Аушвіц), знайшов у себе вдома професор Ягеллонського університету, що у Кракові. Більше ніж 67 років акварель вважали втраченою.
Малюнок створив у 1943 році художник Мєчислав Косьцєльнік, будучи ув'язненим в Аушвіці. Портрет був частиною зображень, створених за наказом нацистів з метою приховати правду про злочини, які відбувалися у концтаборі на той момент.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Помер останній прокурор Нюрнберзького процесу
Досі вважалося, що всі малюнки Косьцєльніка були знищені німцями перед наближенням Червоної армії. Щасливий власник акварелі, професор Алєксандр Скотніцкій, прокоментував цю подію Reuters: "Всі картини були знищені, лише ця залишилася, ніби іскра надії для ув'язнених".
"Портрет мені дала моя секретарка, до якої він, мабуть, потрапив від члена Комітету з розслідування нацистських злочинів" - говорить Скотніцкій.
Про те який раритет має у себе вдома професор дізнався перед черговою річницею звільнення Аушвіца, досліджуючи спадщину художника.
ФОТОРЕПОРТАЖ: Вандали - нацисти осквернили єврейський цвинтар (ФОТО)
За словами Іоланти Купєцової, колишньої кураторки музею на території Освєнцима, портрет висів поряд з іншими картинами на будівлі, де грав оркестр. До тієї прикрашеної кімнати командир табору і члени військ СС водили гостей. Це робилося з метою створення ілюзії, що ув'язненим не так погано у таборі. Загалом на цій фабриці смерті нацисти знищили 1,5 мільйона людей: євреїв, циган, поляків, радянських військовополонених.
Загадкою лишається яким чином серед портретів австрійських і німецьких композиторів опинилося зображення Шопена. Адже у відповідності з ідеологією гітлерівської Німеччини поляки були людьми нижчої раси.
На сьогоднішній день збереглися сотні картин Косцєльніка, на яких він зобразив жахи повсякденного життя на фабриці смерті Освєнцим. Сьогодні вони є частиною музею. Той факт, що Косцєльнік написав портрет Шопена в концентраційному таборі, здивував навіть сина художника. "Він ніколи не говорив мені, що написав Шопена, в родині знали, що нацисти наказали йому малювати німецького композитора", - сказав Адам Косцєльнік.
Коментарі