Доусон, який є також професором одного з провідних університетів США, провів аналіз літератури, присвяченої смерті композитора.
Він розділив всі можливі причини смерті на п'ять груп: отруєння, інфекція, серцево-судинні захворювання, патологія нирок та інші захворювання.
Лікар зауважив, що кровопускання, як метод лікування, також могло прискорити смерть Моцарта.
Гіпотеза про те, що композитора могли отруїти, була відкинута, оскільки заснована на чутках.
Якщо розглядати версію інфекцій, то тут найбільш вірогідними виявилися бактеріальний ендокардит, стрептококова септицемія і туберкульоз.
Ще однією можливою причиною смерті міг стати ревматизм, про це ще в 1966 році писав швейцарський лікар Карл Бар (Carl Bär).
З серцево-судинних захворювань Доусон зазначив застійну серцеву недостатність та інсульт. Також в список найбільш ймовірних причин смерті композитора потрапила й уремія.
"Якщо б мені довелося поставити два центи на одну з гіпотез, я б вибрав ниркову недостатність", - сказав Доусон.
На думку лікаря, жодна з версій не виглядає переконливою, тому суперечки на цю тему будуть продовжуватися ще досить довго.
Письмових свідчень про перебіг хвороби Моцарта не збереглося.
Так, історики у своїх дослідженнях покладалися в основному на записи, зроблені родичами композитора набагато пізніше його смерті, а також на свідоцтвамедика, який спілкувався лікарями Моцарта.
Проте дійти спільного висновку фахівці так і не змогли.
Існує ще одна гіпотеза.
Відомо, що у композитора була вроджена деформація вуха. Деякі медики пов'язують цей дефект із захворюванням нирок.
Так що в цьому випадку версія про ниркову патологію дійсно має право на існування.
Згідно з даними істориків, 20 листопада 1791 самопочуття Моцарта різко погіршилось.
Можливо, причиною цього став напружений період роботи. Адже саме тоді були створені "Чарівна флейта", "Милосердя Тита", концерт для кларнета з оркестром, "Маленька масонська кантата" та частини "Реквієму".
Лікаря композитору викликали тільки 4-го грудня, а в ніч на 5-те грудня Моцарт помер.
Нагадаємо, раніше на німецьких очисних спорудах почали програвати композиції Моцарта.
Керівництво підприємств з очищення стічних вод впевнене в тому, що музика австрійського композитора допоможе прискорити процес розкладання твердих органічних відходів.
Коментарі
1