21 березня у Львівській національній галереї мистецтв імені Бориса Возницького відкрили повномасштабну ретроспективну виставку поета та художника Мирослава Ягоди.
"Соціальна реалізація не була для Мирослава Ягоди важливою. Це художник, який, у хорошому сенсі, мав роздвоєння особистості. Був Ягода, який відповідав сам перед собою, та Ягода - у товаристві своїх друзів та рідних. Тому у цій виставці, нам важливо було представити його одинці із собою", - розповідає куратор виставки Станіслав Савельєв.
Виставка митця - перша найбільша. На вернісажі представлені понад 80 робіт художника. Майже із 50-ма із них проводили реставраційні роботи, щоб запобігти можливій руйнації творів. Більша частина із них була надана приватними колекціонерами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якими були кельтські рукописні книги VII-IX століть
"Концепцію виставки можна схарактеризувати рядками із поезії Мирослава Ягоди "Чи я тут, чи там". Ця дилема, присутня і у творчості. Чи він поет, чи художник? Чи він нормальний, чи божевільний? Чи він Мирослав ЯгОда, чи Ягода. Рух із крайності в крайність - це про його творчість, зокрема у другій половині 80-х років. Сьогодні ми хочемо ввести у обіг такий термін, як "Чорний період творчості Ягоди". Тривав він протягом 5 років, і був найуспішнішим у творчості. Хоч найважчий у житті.
Експозиця робіт проходитиме у трьох музеях у Львові. На першому поверсі у галереї мистецтв представлені роботи саме "Чорного періоду". Вони вирізняються надмірною експресивністю, використанням великої кількості чорного кольору, багатошаровістю мазків. На другому поверсі та у інших музеях представлені його іконопис та графіка" , - добавив Савельєв.
Мирослав Ягода народився 23 серпня 1957 р. у с. Гірник на Львівщині. У 1986 р. закінчив Український поліграфічний інститут ім. І. Федорова у Львові, нині Академія Друкарства. За фахом художник. Учасник багатьох виставок і перформенсів: поетичних, живописних, графічних. Писав поезію. Друком вийшо його три поетичні збірки "Черепослов", "Дистанція Нуль" та "Сяймо". Був сценографом вистав закарпатського режисера Атілли Віднянського. Написав сценарій вистави "Ніщо" для творчого театру "Небо" у 2002-му.
Кілька останніх років жив відлюдником. Втім, у серпні 2014-го до Львова вийшов таки, щоби допомогти солдатам – організував у галереї "Дзиґа" благодійну виставку-продаж. Помер 12 березня 2018 року. Похований у Львові.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Родинна ікона Богоматері врятувала бабусю від недуги" - Ярина Винницька
"Ягода не був концептуалістом. Це людина одного твору. Ніколи не малював диптихи чи триптихи. Не розтягував малювання на довгий час. Робив все зараз. І не лишав роботу, поки не закінчував. Живопис - це матеріалізація його поезії. Тому не варто його сприймати як художника, чи поета. Чи, навіть, як культурного суб'єкта чи митця. Він цілісна особистіть. Це саме та детермінація, яка проситься у його випадку. А мистецтво Ягоди - глибоко автобіографічне. Кожна картина, кожен вірш - із життя Ягоди", - каже куратор виставки.
Виставка робіт Мирослава Ягоди триватиме до 9 червня 2018 року у Львівській національній галереї мистецтв, що на вул. Стефаника, 3, у Палаці Потоцьких на вул. Коперника, 15 та у Храмі Івана Хрестителя на вул. Ужгородська, 1.
Показали раритетну колекцію вінілових платівок і патефонів
Коментарі