У Львівському музеї етнографії та художнього промислу експонується унікальна французька шафа-буфет XVIII століття. Науковці стверджують, що її використовували, як місце для сну.
"Виставляємо цю річ, як буфет. У неї поклали автентичні німецькі кухлі. Шафа зроблена у провінції Бретань. Перед тим, як вияснили первісне призначення шафи, вважали, що це був саме буфет, а до низу шафи приставляли ліжко. Потім дослідили, що в таких шафах спали прості верстви населення – ремісники, землероби. Лягали напівсидячи на нижню поличку, інших там не було. Під голову клали 3-4 подушки, адже лежаче положення у Середні віки асоціювалось зі смертю", - каже завідувач сектору експозиції музею Андрій Колотай.
Спали у таких з XVII по XIX століття. Шафа висотою 2 метри 30 сантиметрів. Шириною приблизно метр сімдесят.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відкрилась виставка давніх артефактів
"Була ширшою. Коли традиції змінилися, і спати в таких стало дорого, якісь майстри вкоротили її десь на 20 сантиметрів і переробили на буфет", - додав музейник.
На шафі вирізьблено близько 1200 балясин (невеликих фігурних стовпчиків у вигляді колон – Gazeta.ua). Виготовлена з дуба.
Такі шафи-ліжка у Бретані на північному заході Франції вважалися традиційними. Були у сільських будинках. Дозволяли під час сну усамітнитись, бо будинки переважно були однокімнатними. Використовувались також для захисту людей від тварин (свиней, курей), які також жили в будинку, чи навіть від вовків, які могли зайти в будинок і схопити немовлят. З усіх сторін ліжко було закрите обшивкою з дерева. Вхід міг закриватись фіранками чи дерев'яними дверима. Будувалось із короткими ніжками, щоб уникати забруднення від брудної підлоги. Попереду часто стояв великий дубовий ящик такої ж самої довжини. Слугував сходинкою та місцем для зберігання одягу.
Коментарі