Сто робіт відомого лемківського наївного художника Никифора показали у Києві. Виставку його малюнків відкрили 16-го травня у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва.
Никифор був лемком з польського курортного міста Криниця. Народився 1895-го року. Дитинство і більшу частину життя провів у скруті. Проте наприкінці творчого шляху мав виставки у найпрестижніших музеях світу. Рекордна ціна за його малюнок, встановлена у Польщі, близько $3 тис.
"Він ніколи в житті нічого не робив - тільки малював. Зробив з кілька десятків тисяч малюнків, - каже директор музею Никифора у Криниці Збігнєв Воланін. - Свої роботи підписував "Никифор художник - Никифор митець". Він був вуличним художником, фактично жебраком. Ходив по Криниці з капелюхом, просив гроші. Криниця була модним курортом серед політичної і творчої еліти. Йому не дозволялося довго перебувати у центрі міста, бо там повсюди крутився вишуканий світ. Зараз на тому місці, де йому забороняли розставляти свої малюнки, вулиця названа на його честь. Сьогодні творчістю Никифора одночасно пишаються поляки, лемки і українці. Пам'ятники художнику стоять у Польщі та Україні".
Никифор ніколи не купував паперу. Малюнки зроблені на непотребі, який йшов у макулатуру - упакуваннях, старих чернетках. Теми його творчості - церква, портрети та пейзажі Лемківщини.
"Можна побачити, що його творчість закорінена на глибоких традиціях української народної творчості, має щось від Козака Мамая, української ікони", - каже директор київського музею Адріана Вялець.
Никифор помер від туберкульозу 1968-го року. Більшість його робіт не вдалося зберегти. Фільм про його життя і творчість "Мій Никифор" 2004-го зняв польський режисер Кшиштоф Краузе. Стрічка здобула головну перемогу на кінофестивалі у Карлових Варах.
Виставка художника триватиме до 30-го червня.
Коментарі