Тисяча євреїв–паломників прилетіли учора до Львова із Будапешта, Брюсселя, Лондона, Тель-Авіва та Внуково. За день аеропорт "Львів" ім. Короля Данила прийняв 6 чартерних літаків із хасидами. Усі вони прибули до містечка Белз у Сокальському районі Львівщини, щоб вшанування чудотворних рабинів-цадиків.
Вони поховані на міському кладовищі. "Цадик" означає "духовний провідник", "праведник". Таке паломництво відбувається раз на два роки. Паломники прибули у містечко на один день і ввечері повернулися додому.
Єврейська громада в Белзі була створена в кінці XIV ст. У 1665 році сюди переїхав рабин, чудотворний хасидський цадик Шолом Роках (1779—1855). З того часу звання цадиків передавалось у родині Рокахів від батька до сина, а до міста з'їжджалися хасиди. Шолом Роках і його родина поховані на місцевому єврейському цвинтарі.
У 1839–1845 роках за проектом Шолема Рокаха у Белзі збудували Велику синагогу, яка стала священним місцем євреїв усього світу. Згідно з переказом, саме у белзьку синагогу мав зійти з небес Месія, аби врятувати свій народ. Пізніше, після 1849 року, у Белзі споруджено Бет Мідраш — юдейський навчальний заклад із бібліотекою.
Белз - невеличке містечко за 3 км від українсько-польського кордону. Це одне з найстаровинніших міст Західної України. Зараз - одне з найменших міст України, його населення становить всього 2 478 осіб. До середини 19 ст. євреї і поляки становили тут близько 20%. З 1859 року і по 1939-й більше половини жителів міста були євреями. У 1910 році в місті проживало 3 625 євреїв (60% населення), 1 600 українців і 900 поляків. У кінці вересня 1939 року майже все єврейське населення Белза покинуло місто разом з частинами Червоної Армії в рамках Договору про дружбу та границі між СРСР та Німеччиною. Ті, що залишилися, були вбиті німцями в 1942 році.
Нагадаємо, на святкування іудейського Нового року у вересні до Умані прибуває понад 16 тисяч паломників-хасидів.
Коментарі
13