Різдвяні прикраси з яєць робить київська писанкарка Христина Гевко, 25 років. На шкаралупах малює сніжинки та новорічні орнаменти. Візерунки наносить за допомогою воску і фарб або витравлює кислотою.
— Соляну кислоту в Україні заборонено продавати, з нею було би значно легше, — каже Христина. — Я користуюся оцтом. Ним витравлювати не важко, просто довго чекати. Разом з розписом іде година-півтори. Травлені писанки роблять на коричневому яйці. Я покриваю воском те, що має залишитися темним. Треба писати тільки найчистішим воском, бо кіптява потім залишить брудний слід на білій поверхні. Яйце з нанесеним орнаментом занурюю в оцет. Він має бути тільки спиртовий. Фруктові так не працюють. Яйце треба час від часу промивати, щоб змити верхній шар, який витравився. Коричневий шар під впливом кислоти в оцеті злазить, і тло залишається білим. Потім прибираю залишки воску серветками, легенько нагріваючи над газом на плиті.
Зимові писанки винайшли сучасні майстрині.
— Це радше примха, прикраса. Я навіть не називала б їх писанками. До традиції вони долучаються тільки матеріалами і технікою. Ці узори — просто оздоби, символіка не традиційна. Ними можна прикрасити щось, щоб додати писанки і до Різдва. Писанки писали на честь сонця, весни, пробудження природи, здоров'я. Зима тут зовсім не до речі.
Коментарі