Ексклюзиви
вівторок, 28 серпня 2012 06:15

"Усі гниди у вашому фільмі — українці"

Автор: фото: Олексій Петелько
  63-річна Аґнєшка Голланд працювала помічником польських режисерів Анджея Вайди та Кшиштофа Зануссі. ”У темряві” — 28-й її фільм як головного режисера
63-річна Аґнєшка Голланд працювала помічником польських режисерів Анджея Вайди та Кшиштофа Зануссі. ”У темряві” — 28-й її фільм як головного режисера

На прем'єру свого фільму до Львова приїхала польська режисерка 63-річна Аґнєшка Голланд. Цьогоріч її стрічка "У темряві" була у п'ятірці претендентів на "Оскар" як "Найкращий фільм іноземною мовою". 26 серпня картину показали на фестивалі "Кінолев".

Дія фільму відбувається в окупованому нацистами Львові. Головний герой — працівник каналізації і дрібний злодюжка Леопольд Соха. Він зустрічає в колекторі гурт євреїв. Ті через підкоп утекли з гетто, де нацисти влаштували масовий розстріл. 14 місяців Соха разом з колегою допомагає їм переховуватися.

У стрічці двоє героїв-українців. Один — поліцейський Бортнік, давній знайомий Сохи. Він разом з німцями розстрілює євреїв. Часто п'є, вигукуючи при цьому "Будьмо!". Другий — працівник майстерні при Янівському концтаборі у Львові. Допомагає одному з євреїв потрапити в концтабір, щоб знайти подругу. Брати гроші за це відмовляється.

Зал кінотеатру "Копернік" на 173 місця набивається повний. Вхід вільний. Глядачі зносять усі крісла з кафе кінотеатру. Дехто сідає на підлозі. Близько півсотні осіб не пускають всередину.

Персонажі фільму спілкуються чотирма мовами — польською, німецькою, українською та ідиш. Перегляд триває майже 2 год. Оплесків мало, глядачі мовчки розходяться. До режисера підходить чоловік у білій сорочці з коротким рукавом:

— Для чого ви показуєте неправду? Усі гниди у вашому фільмі — українці.

— Але ж так було, українці служили в поліції Третього рейху. Це історична правда, — розводить руками Голланд.

— Це були винятки. А ви показуєте їх як явище, — підвищує голос чоловік. Режисер відмахується і йде геть.

На вулиці Аґнєшку перепиняє представник єврейської громади Мейлах Шейхет, 59 років. Він у чорній рясі і шапочці, має довгу сиву бороду.

— Ви зняли дуже світле кіно, — тихо говорить. — Але для чого так багато еротичних сцен? Можна було це якось приховати.

Режисер разом з організаторами "Кінолева" прямує до будинку навпроти кінотеатру. Там до окупації мешкала одна з героїнь фільму — Крістіна Хіґер. Її спогади стали основою сценарію. Зараз живе у Нью-Йорку, не змогла прилетіти через стан здоров'я. Піднімаються на четвертий поверх.

— Більшість квартир у центрі за радянських часів переробили на комуналки, — розповідає сусідка знизу. — Але тут нічого не змінили. Помешкання дуже велике.

Далі Голланд прямує на вул. Валову, де тривають інші покази фестивалю.

— Ми дуже хотіли знімати фільм у Львові, — розповідає дорогою. — Були тут чотири дні. Але виявилося, що дешевше провести зйомки в Польщі та Берліні. Тому в ролі Львова виступила Лодзь. Ваші каналізації також не сподобалися. Вони у жахливому стані, знімати там нереально. Задіяла кілька українських акторів. Бортніка грає Міхал Журавскі. Сам він живе в Польщі, але родом з України.

Цікавлюся, чому в Україні досі не зняли подібного фільму.

— Мабуть, у вас надто багато сучасних проблем, щоб братися за висвітлення проблем історичних.

Поліцай повністю вигаданий

— Стрічка побудована на реальних подіях, — коментує історик Андрій Павлишин, 48 років. — Багато змінено. Рятівників насправді було троє, а не двоє. Український поліцай повністю вигаданий — про нього немає жодних згадок у спогадах Крістіни Хіґер. У цьому персонажі є багато неточностей. Скажімо, він сидів у тюрмі. А кодекс злодіїв тих часів не передбачав жодної співпраці з поліцією. Мова поліцая далека від львівського міжвоєнного жаргону. У нього багато русизмів.

— Режисер зробила фільм зі стереотипів, — каже мистецтвознавець 29-річна Яніна Пруденко з Києва. — Німці творять безчинства у Львові, фотографуються з убитими євреями, пиячать. Поляки постають такими собі героями-рятівниками, поліцай — обов'язково українець, євреї — як євреї. Не вистачає ще американських солдатів-визволителів — тоді фільм точно здобув би "Оскар".

 

Зараз ви читаєте новину «"Усі гниди у вашому фільмі — українці"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

235

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

30.03.2013 05:59:01хма65.49.12.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

німці показали в телефільмі антисемітів з АК - поляки протестують

01.09.2012 23:35:033385.174.4.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Молодцы поляки!!! Хоть они не боятся ПРАВДУ про упырей рассказывать. Особенно приятно, что это ветер из Европы - ему скорее поверят те, кто на Европу молится и считает образцом правды и справедливости.
Россия перестала говорить (снимать кино) правду о диких зверствах, о предателях и всяческой мерзости украинских петлюрах-бандерах. Россия решила прогнуться, стать политкорректной по отношению к Украине. Пусть же ПОЛЬША ГОВОРИТ ПРАВДУ!

31.08.2012 21:03:57Сергей95.158.48.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Фыльмец отстойный и не стоит даже внимания - ширпотреб для скудных умом.

31.08.2012 17:50:47гундяйкін176.37.68.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

росія - штучне утворення, - тюрма народів.

01.09.2012 22:46:4477737.55.60.--
  • 3+
  • 0-
  • Відповісти

а мы так не думаем - Батый, Карл, Наполеон, Адольф ...

31.08.2012 17:46:37патриотам46.63.49.--
  • 3+
  • 0-
  • Відповісти

Уважаемые патриоты УВС это провокатор или садист. А насчет фильма --дайте людям самим судить о его полезности и правдивости.Неужели Вы думаете, что народ неграмотный и не в состоянии разобраться где правда а где ложь.А лить оскарбления с пеной у рта это говорит о безкультурье и отсутствии каких либо конкретных фактов у опонентов.

31.08.2012 17:41:52Степан93.73.42.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

Як що не створюємо свого кіно то будемо дивитись і фінансувати те що пропагують бувши колонізатори і окупанти. А ми там білими і пухленькими виглядати не будемо, боротьба з ними велася не на життя, а на смерть. Потрібно продовжити традиції предків і позбавитись від свавілля хунти....

31.08.2012 16:09:541195.209.102.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Оставь еЁ БРО она того не стоит ))

31.08.2012 15:18:54УВС195.18.13.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Українці,ви бачили до чого приводить наша не виправдана толерантність до цих недолюдей,паршивих маскалів та жидів .Цих дегенератів потрібно було винищити до ноги.Ви ж дивіться як поводять себе ці брудні жидомаскальські свині яким ми необачно дозволили жити на наші землі.Українці,доки не винищимо цих жидомаскальських нелюдей(швондєри з шаріковімі) на наші(і не тільки) землі.Дотого часу буде безлад в НАШІ землі.Україна,виключно для українців! Смерть найзлішим ворогам України,жидомаскальським виродкам!

01.09.2012 10:33:15русский91.124.10.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
[Видалено]
31.08.2012 16:35:10391.124.85.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Серед українців немає негідників ?А де ваша толерантність якщо ви їх не вважаєте за людей? Що посієш те й пожнеш

31.08.2012 16:36:26Бобочка93.75.18.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Принимаете всерьёз провокатора. Я ТАК думаю!:)

31.08.2012 13:54:50слава україні95.74.175.--
  • 2+
  • 0-
  • Відповісти

погнати вшию цю холопську режисерку з України!прийшла дор моєї хати ї буде мене брудом
обливати. хамло польське

31.08.2012 01:08:01Остап46.200.219.--
  • 11+
  • 0-
  • Відповісти

Голланд еврейка и ясно же, что она будет поливать грязью украинцев - лучше бы она сняла фильм, как в 1933 году жиды НКВДисты устраивали Голодомор украинцам, может быть многим станет ясно, почему потом украинцы так поступали с евреями. Что посеешь - то и пожнёшь.

01.09.2012 22:51:4077737.55.60.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

лучше вспомни Зяму Хмельницкого - за 300 лет до Гитлера уничтожил 500 тысяч поляков и 500 тысяч евреев.

31.08.2012 01:43:06Голов46.98.66.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Остап - ты примитивен, как дрозофила.

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути