Нова виставка 45-річного художника Олександра Ройтбурда "Автопортрети різних років" відкрилася у столичній галереї "Цех". Стіни всередині галереї навмисно нештукатурені. Картини звисають з вентиляційної труби. Гостям у пластикові склянки наливають біле шардоне і червоне сапераві. Олександр Ройтбурд — у темно-синіх бермудах, чорній футболці й шльопанцях. У лівому вусі — сережка, на шиї — мобілка "Нокіа". Олександр народився в Одесі, два роки жив у Нью-Йорку. З 2002-го керує галереєю Марата Гельмана в Києві.
Його обіймає молода художниця Жанна Кадирова з групи "Революційний експериментальний простір".
— У мене поки що один автопортрет, і той намальований маркером, — сміється вона.
Ройтбурд виставив 12 власних портретів 1984–2006 років. Писав їх спеціальною лопаткою — мастихіном. На картинах він зобразив себе повішеним, обезголовленим, в образі усіченої голови Іоанна Предтечі на тарілці.
— Більшість портретів малював 31 грудня чи 1 січня, коли один рік закінчується, а інший починається, — розповідає "ГПУ" Ройтбурд. — Пишу зранку, потім мию руки і сідаю за святковий стіл. Останній портрет писав 30 грудня 2005 року "в гордом одиночестве", — переходить на російську. — Увечері сів на поїзд і поїхав у Карпати, — художник показує картину, на якій зображено його голий торс.
Автопортрет у вигляді голови Іоанна Хрестителя написаний наприкінці 2002-го. Художник подарував його історикові Олегові Губарю.
— Олег навчив мене гнати самогон, — сміється Ройтбурд. — Якось він подарував мені ікону "Усікновення голови Іоанна Предтечі". А взамін попросив мій автопортрет.
Робота з малахітовим тлом "Повішений" 2001–2002 років зберігається в колекції бізнесмена Андрія Березнякова.
— Спочатку я пофарбував у зелений колір волосся своєї дівчини. Ми з нею гуляли по нічному місту, зустріли знайомого дизайнера. Він і порадив. Потім у нас була криза в стосунках, я в розпачі написав цей портрет. Моя дівчина його побачила, і ми помирилися.
У Пінчука 12 полотен Ройтбурда
До Ройтбурда підходить висока струнка брюнетка у малахітовій сукні. Дарує художникові букет червоних і жовтих гербер.
— Це вона?
— Не скажу, — кокетує Ройтбурд.
Роздивляюся його футболку з вертикальними застроченими складками.
— Одягаюся в негритянських магазинах у Нью-Йорку. Там у мене батьки живуть і 17-річна дочка Бетті. Востаннє їздив до них у квітні.
Художник Юрій Соломко з дружиною Іриною вручають Ройтбурду чорний пакет. Олександр дістає з нього ікону "Благовіщення".
— С меня бутылка, — каже він. — Збираю народне мистецтво, — пояснює.
— Саша, у тебя столько автопортретов! Ты так себя любишь, — каже жінка у чорній лляній сукні.
За годину після відкриття приходять художник Ілля Чичкан, 39 років, з 26-річною подругою Машею та мистецтвознавець Олександр Соловйов, 53 роки. Він підбирає полотна для зятя Кучми Віктора Пінчука. Той купує картини для свого "Арт-центру", що відкриється в середині вересня в столичному комплексі "Арена".
— У колекції Пінчука є 12 полотен Ройтбурда, — каже Соловйов.
Виставку в галереї "Цех" (вул. Іллінська, 16) можна відвідати до 23 липня щодня, крім понеділка, з 13.00 до 19.00.
Коментарі