Ексклюзиви
Пʼятниця, 21 грудня 2007 16:19

"Відчуття "зони культурного лиха" є"

  Дмитро Богомазов: ”Річ навіть не в тім, що Шевченко перестане писати вірші — а й у тім, чи хтось їх прочитає”
Дмитро Богомазов: ”Річ навіть не в тім, що Шевченко перестане писати вірші — а й у тім, чи хтось їх прочитає”

Дмитро Богомазов, 43 роки, — режисер, один із активістів акції "Україна — зона культурного лиха". Кар"єру розпочинав у Театрі драми і комедії на Лівому березі Дніпра. Очолює театр "Вільна сцена" неподалік площі Перемоги. Кілька його постановок отримали премію "Київська пектораль", призи міжнародних фестивалів. Ставив вистави в Одесі, Пермі, Парижі. Покладається більше на себе, а не на державу, тому його присутність серед протестантів здається дивною. Це перше запитання до Богомазова — чому він тут?

— Я не шукаю "ворогів культури", — каже він, — однак відчуття "зони культурного лиха" все-таки є. Споконвіку є споживач культури та її виробник. А між ними — держава. Вона їм або допомагає, або заважає.

Але ж Тарасові Шевченку держава не допомагала, навіть навпаки.

— До Шевченка ми повернемось. А спершу закінчимо попередню думку: чи згодні ми, що необхідно допомагати культурі? Це важливо знати, бо під культурою у нас розуміють дуже різні речі. От як є "парк культури і відпочинку" — так і плутають ці два поняття. А їх варто розділяти. Якщо у багатої людини в домі картинки висять — то мистецтво? Ні, швидше, просто дизайн. Для комфорту. Але в нас часто вважають культурою саме цей дизайн. Він є всюди — в живопису, музиці, літературі й театрі. Це той пласт діяльності, який держава, мабуть, і не мусить заохочувати — він сам виживе. Як мода — її підтримує не держава, а люди, що платять за красиві речі. Отже, варто дбати лише про культуру, що пов"язана з впливом на думки, на формування особистості. Якщо цього не робити — вона почне зменшуватися. І річ навіть не в тім, що Шевченко перестане писати вірші — а й у тім, чи хтось їх прочитає.

Зрештою, писати можна "в шухляду". А танцювати чи грати спектакль "в шухляду" неможливо. Є види мистецтва, які не можуть вижити за поганих умов. І держава, розуміючи це, обирає певну модель поведінки. Приміром, влада має амбіцію зробити Берлін культурною столицею Європи. Приїжджаєш туди й бачиш там багато художників — з Парижа, Риму, Києва. Чому вони всі там? Бо там художникам дешевше здають майстерні. Так зробила влада. У нас влада, навпаки, урівняла художників з бізнесменами в правах на оренду приміщень. Звісно, художник ніколи не виграє у бізнесмена. Тому звідси їдуть художники. Це і є лихо. Культурний шар тоншає, меншає якість і кількість мистецьких явищ, подій, людей. А наступне покоління бачить це й розуміє, що у нас художник чи актор — незатребувані. І наступне покоління до нас не прийде. Отже, ми й далі зменшуємо культурний шар. Це проблема, яку "відкладати на потім" не можна.

Грати спектакль "в шухляду" неможливо

Так, є ті, хто не може за будь-яких обставин не творити. Шевченко писатиме. Але важко уявити, що пише лише він. У культурі, щоб була певна якість, має бути середовище. Навіть Шевченко писав для певного культурного середовища. Художник може бути повністю зрозумілим лише так. А як лишається сам — стає маргіналом. Сам це знаю — навколо поменшало людей мого покоління, моєї професії, і я починаю сприйматися як маргінал, хоч за європейськими мірками роблю зовсім не маргінальний театр.

Недавно Троєщина відмовилась будувати у себе приміщення для театру "Вільна сцена". Чим це скінчилось?

— Не знаю. Річ же не в тім, хочу я на Троєщину чи ні. Питання інше: місто хоче, щоб там був театр? Я туди не прошусь, мені й тут добре. Але раптом колись вони спохватяться й збудують театр на Троєщині — чи готовий я буду його взяти? Я буду старший, скажу, що втомився, віддайте молодшому. А молодшого у них вже не буде.

Тут, біля площі Перемоги, "Вільній сцені" справді добре?

— Був клопіт з орендою приміщення. Могли його втратити. Завдяки начальникові управління культури Київської міськадміністрації Світлані Зоріній оренду продовжили на три роки.

Є жарт: на міністра культури варто брати кращих людей з будь-якої команди. Якщо кращий Яценюк, його ставлять "на культуру", а потім формують весь уряд.

— Для нас це довго буде жартом. Держава не звикла всерйоз таке сприймати. Розповім одну історію. Колись призначили прем"єра (не називатиму імені), а Кабінет Міністрів ще не сформували. Ми з колегами підготували листа й зробили так, щоб лист потрапив до рук нового прем"єра. В листі написали: просимо, вперше в історії України, призначити міністра культури не за залишковим принципом. Тобто — кращого з вас, а не останнього. Що було далі? Прем"єр взяв листа й каже: "А, про культуру? Що ж, призначимо міністра культури — нехай розбирається!". І отак завжди.

Брати Капранови закликають не тиснути руки Дмитрові Табачнику

Позавчора 40-річні брати-видавці Капранови провели прес-конференцію, на якій розповіли про надзвичайні збори "Україна — зона культурного лиха", що відбулися в Києві 30 листопада. 679 делегатів з усіх областей України склали Чорний список ворогів української культури, до якого внесли прізвища восьми держслужбовців. Серед них — екс-віце-прем"єрів Миколу Азарова та Дмитра Табачника.
— Усю інтелігенцію ми закликаємо ставитися до "ворогів культури", як до своїх особистих ворогів, — каже Віталій Капранов. — Не рекомендується тиснути їм руку, бажати здоров"я і вітати зі святами. Ми позбавимо людину цього звання, якщо вона напише заяву про розкаяння у своїх злочинах проти культури і надасть документи, які засвідчать, що вона зробила щось корисне для культури.
Звання "ворог української культури" не має юридичного статусу, проте Капранови пропонують вживати його на рівні з іншими титулами.
Чорний список далі поповнюється. Будь-хто може внести до нього кандидатуру. Головне — мати документи, які підтверджують злочинні дії людини щодо української культури. Також було анонсовано щорічну премію для державних та іноземних чиновників за хамство: "Золотий Намордник" та "Золотий Нашийник". Конкурс проводиться на сайті http://cultura.net.ua/country.php. Вручення відбудеться на початку 2008 року.

Лєра ЛАУДА

Зараз ви читаєте новину «"Відчуття "зони культурного лиха" є"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 2436
Голосування Як ставитеся до заміни паперових 1, 2, 5, 10 гривень на металеві?
  • Позитивно. Це світова практика
  • Негативно. Монети незручно носити
  • Потрібно йти до безготівкового розрахунку
  • Байдуже. За ці гроші зараз нічого не купиш
  • Це не першочергова проблема. Схоже на імітацію змін в країні
Переглянути