20 липня в Чикаго відкрилася перша в США виставка українських модерністів — Казимира Малевича, Михайла Бойчука, Олександра Родченка, Давида Бурлюка. Ініціював її лондонський колекціонер російського походження князь Нікіта Лобанов-Ростовський.
У Чикаго виставили 72 картини, створені у 1900–1930-х роках. Перш ніж дати дозвіл на вивезення шедеврів за межі держави, Національний художній музей України застрахував їх на неназвану суму мільйонів доларів.
Оркестр грав джаз
— Доля українського авангарду трагічна, — говорить працівниця музею Людмила Ковальська. — Скульптор Олександр Архипенко емігрував до Америки, художники Олександра Екстер і Захар Рибак — до Парижа, кубофутурист Олександр Богомазов помер у Києві від туберкульозу. А решта змирилися з соцреалізмом.
До Чикаго їздили міністр культури Ігор Ліховий та директор музею Анатолій Мельник. Церемонія відкриття розпочалася о 18-й за місцевим часом, фуршет затягся до 21-ї.
— Оркестр грав джаз, офіціанти розносили біле й червоне вино, — розповідає Ковальська, яка щойно повернулася з Чикаго. — Культурний центр, у якому відбувається виставка, розташований у старому будинку кінця XIX століття. Стіни не нижчі семи метрів. Нам довелося встановлювати щити, щоб картини не здавалися маленькими.
Князь Лобанов-Ростовський найбільше у захваті від графіки Всеволода Максимовича. Цей художник заподіяв собі смерть у 20 років.
Організатори очікують щонайменше на 40 тис. відвідувачів. Виставка триватиме до 15 жовтня, а потім переїде до Українського музею в Нью-Йорку, де завершиться 15 березня.
Коментарі