— Утвердження державної мови зміцнить Україну. Перестанемо бути ментальною колонією країни, яка нас убиває. Міністерство культури має розробити план дій. До його виконання треба буде залучити всі державні органи. У першу чергу — Міністерство освіти, — каже народний депутат Олег Мусій, 52 роки.
Громадянам досі потрібно пояснювати, що українська мова має статус державної, вважає літературознавець 76-річний Вадим Скуратівський:
— Треба впродовж року нагадати нації найкращі твори українською: від фольклорних до перших писемних, від блискучої полтавської говірки поеми "Енеїда" аж до великих наших поетів ХХ століття. Це мають зробити засоби масової інформації. Або хай у метро чи на вулиці будуть цитати. Головним адресатом повинні бути наймолодші. Школярі говорять українською в класі, а за межами навчального закладу переходять на російську. Чому їх не закликати розмовляти українською в побуті?
— Нещодавно був у Ізмаїлі на Одещині. Там із 14 шкіл тільки одна — українська. За 26 років нічого не зробили, — говорить нардеп 37-річний Павло Кишкар.
— Керівник відділу освіти міськради сказала, що не має завдання змінити ситуацію. Мовляв, не треба робити різких рухів. Але така пасивність закінчилася війною. Тому від Міносвіти хотілося б побачити план по переведенню дитсадків і середніх шкіл на державну мову викладання — з конкретними термінами. До 2022 року це можна зробити на 100 відсотків.
У рамках Року утвердження державної мови треба організовувати диктанти, конкурси, видавничі семінари, представництва української книжки в різних регіонах. Можливо, вдасться реалізувати креативні заходи від IT-галузі. Наприклад, розробити іспити на визначення рівня знання української мови за зразком міжнародної системи тестування англійської. Ви не отримаєте роботу у Великій Британії чи США без сертифіката про знання мови.
Треба українську зробити модною. Щоб люди прагнули нею спілкуватися і розуміли: успішним можна бути в цій країні лише володіючи державною мовою. Добре, якщо започатковані 2018-го проекти стануть постійними.
Хто відповідатиме за виконання заходів у рамках Року утвердження державної мови?
— Виконавцями мають виступити міністерства освіти, культури, з питань тимчасово окупованих територій, молоді та спорту, закордонних справ. Також треба залучати волонтерів, видавців і засоби масової інформації. Бо в основному саме вони реалізують мовну політику на Донбасі й сході країни загалом.
Дуже важливо визначити людину, яка нестиме політичну, юридичну й фінансову відповідальність за проведення Року утвердження державної мови. 2016-й був Роком англійської в Україні. Відчутних результатів це не дало, бо не було відповідального — ні з кого спитати.
Коментарі