
— Музичний альбом "Ой у гаю, при Дунаю" спростовує думку, ніби в нас немає якісного україномовного музичного продукту. Українська народна пісня може бути стильною, доречною і хвилювати, — каже лідер гурту "Гайдамаки" 50-річний Олександр Ярмола.
8 листопада набуває чинності закон про квоти україномовної пісні на радіо. Тепер кожна четверта композиція в ефірі має звучати державною мовою.
Творче об'єднання "Музичний батальйон" до цієї дати випустило пісенну збірку "Ой у гаю, при Дунаю". Більшість музикантів, які брали участь у її записі, виступали на третьому рок-фестивалі "Дунайська Січ". На початку жовтня в місті Ізмаїл на Одещині дали концерт гурти "Гайдамаки", "Очеретяний кіт", "Тінь Сонця", "ДахаБраха", співачка Тоня Матвієнко.
На диску "Ой у гаю, при Дунаю" 14 композицій. Альбом розповсюджуватимуть разом із книжкою нот і текстів ще 32 пісень.
— Перший літературний запис української пісні зробив 1571 року просвітник Ян Благослав у його "Чеській граматиці". Називалась "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш", — розповідає київський бандурист Тарас Компаніченко, 46 років. На презентації виконує "Звідки, Йвасю, — з-за Дунаю".
Наступним виступає вінницький гурт "Очеретяний кіт".
— Записано багато чумацького, козацького фольклору, коломийок. А про Дунай ми майже не вивчали пісень, — каже лідер гурту "Очеретяний кіт" і головний упорядник музичної збірки 41-річний Роман Криль. — Після того, як російська імператриця Катерина ІІ зруйнувала Січ, запорожці в пошуках волі тікали саме у Придунав'я. Випадково натрапив на збірку пісень про Дунай. Почитав уважніше, пограв на гітарі, зрозумів — це шедеври. Дуже мелодично яскраві, цікаві, змістовні пісні. Захотілося їх записати.
Співачка 35-річна Тоня Матвієнко разом з "Очеретяним котом" виконала "Та нема гірш нікому".
— Не знаю, де Роман Криль знайшов цю збірку, але це така рідкість у наш час. Її треба сфотографувати і поширити в інтернеті, — каже Матвієнко. Роман радив, де не треба співати голосно, бо я це люблю, а тихенько й ніжно.
Мої пісні звучать на радіо переважно на заході України та на одній-двох центральних хвилях. Записуюсь у найкращих студіях, але все одно не потрапляю в ефіри. Кажуть, я дуже сильно співаю. Мій голос не вписується у загальний формат. Може набриднути водіям за кермом. Будуть переключатися на іншу хвилю до конкурентів.
Коли виступала в зоні АТО, місцеві казали, що за 15 років до них не приїздили українські виконавці. "Паслись" лише російські. Українцям не давали реалізовуватися на своїй землі.
Хочу, щоб зазвучало більше пісень українською. І всі відчули, як це круто.
Коментарі