Церемонія нагородження переможців літературного конкурсу "Коронація слова" відбулася в четвер у столичному Театрі ім. Івана Франка. Відзначали дипломантів та лауреатів у трьох номінаціях: "Кіносценарії", "П"єси" та "Романи".
Вечір відкриває організатор конкурсу, голова правління ЗАТ "Крафт Фудз Україна" Юрій Логуш, 63 роки. Каже, що конкурс "Коронація слова" за вісім років існування відкрив понад 40 нових письменників.
— Серед них — Ірен Роздобудько, Андрій Кокотюха, Лариса Денисенко, — перераховує Логуш. — Щороку отримуємо понад тисячу рукописів. Найбільше пишуть із Київщини та Львівщини, але є і східні області. За "коронаційними" романами вже знято чотири фільми. Наступного року плануємо додати ще номінацію "Пісенна лірика" або "Лірика про кохання".
Першими нагороджують лауреатів у номінації "П"єси". Перемагає Станіслав Стриженюк із п"єсою "Судний день. Батурин".
— Це історико-патріотичний твір. Його надрукують незабаром у кіровоградському часописі "Вежа", — обіцяє зі сцени автор. Дякує організаторці конкурсу Тетяні Логуш та своїй дружині Тетяні. Каже, присвятить їм книгу "Коронований Тетянин день". Наприкінці декламує свої вірші:
— Жінки, жінки, вони не гроші — не скажеш людям, що нема!
У залі чутно сміх.
У номінації "Кіносценарії" перемагає "Ангел із патефоном" львів"ян Василя Босовича та Олександра Столярова.
— Це твір про 1930-ті роки в Україні, — розповідає 65-річний Василь Босович. — Хотів показати весь той жах, який людська психіка витримати не може. Тому довго шукав золоту середину — щоб це було страшно, але не "омєрзітєльно". Скоро мають розпочатися зйомки.
Премії в номінації "Романи" вручає співак і народний депутат Святослав Вакарчук, 33 роки.
— Для мене написати роман — це більше, ніж подвиг, — зізнається. — Коли пишу пісню, довго думаю: два куплети писати чи три? А тут люди по 200 сторінок пишуть!
Він приплив на безлюдний острів і застрелився
Слово бере один із дипломантів Ярослав Яновський.
— Свій роман "Долина Бельведеру" я надсилав на "Коронацію слова" вісім років тому, — каже. — Тоді він нічого не зайняв. Цьогоріч надіслав той самий роман — отримав відзнаку. Мабуть, журі було інше, — дивується.
Першу премію забирає 57-річний Володимир Лис із Луцька. Відзначили його роман "Острів Сильвестра".
Розмовляємо на другому поверсі Театру ім. Франка. Там улаштували фуршет для учасників конкурсу.
— Премія важкувата, як би додому донести? — Лис зважує рукою бронзову статуетку.
Питаю, чи довго працював над романом.
— Спочатку мені засіла в голові фраза: "Він приплив на безлюдний острів і застрелився", — розповідає письменник. — Довго її виношував. Почав роман цією фразою і подумав: що ж може бути далі? Уявив собі героя, який вирішив повторити в реальному житті свій роман із таким сюжетом. На острові його рятують зайці — вони розмовляють своєю заячою мовою, філософствують. Носять чоловікові траву — бо знають, що труп розкладатиметься і смердітиме.
Каже, про себе розповідати не любить.
— Я добре пишу — принаймні, сподіваюся, що добре, — витирає спітніле чоло. — Але піаритися, як-от Оксана Забужко, не люблю. Один із критиків назвав мене "першокласним письменником, але не публічною людиною". А найкращу рецензію у своєму житті отримав від одного ветерана, який написав у газету "Волинь" (Лис друкує там синоптичні прогнози. — "ГПУ"): "Читаешь этого ужасного националиста Лиса, видишь сразу — не наш человек. Но пишет, сволочь, хорошо!".
Премію "Коронація слова" вручають із 1999-го. Конкурс вважають найпрестижнішим в Україні літературним змаганням. Його преміальний фонд — 100 тис. грн. Автор найкращої п"єси отримує 10 тис. грн, автор кращого кіносценарію — 15 тис. грн. На 5 тис. грн більше вручають переможцю в номінації "Романи".
Коментарі