У столичній галереї "Арт-фокстрот" на Андріївському узвозі відкрилася виставка 26-річного харківського художника Романа Мініна "Ваш шахтар". На десяти картинах у сіро-чорно-помаранчевих тонах зображені донецькі шахтарі.
На полотні "В забой или запой" четверо гірників потягують цигарки. На картині "Под небом, землей и водой" у копальні прорвало трубу, і вода затоплює шахтарів, які не встигли вибратися нагору.
Народився Роман Мінін у містечку Димитров на Донеччині в родині гірників у третьому поколінні.
— У дитинстві мама мені говорила: "Будеш погано вчитися — підеш у шахту", — згадує художник. — Вчився я не дуже добре. Але вступив до Харківської академії дизайну. Нині на останньому курсі. З рідних лише батько бачив мої картини. Він — мій головний критик. Та часто радить: малював би ти краще козаків. Батько мене завжди брав із собою на роботу. Доки він працював, я спостерігав за папугами. Клітка з ними висіла в роздягальні на шахті. Тримати в шахті птахів — традиція. Кажуть, раніше шахтарі завжди брали в забій канарок. Якщо птах помирав — значить, десь витік газу.
Із кого пишете шахтарів?
— Це узагальнений образ. Лише оцього пухкого з вусиками малював із хресного, дяді Вови, — показує на картину "Маша маркшейдер". На полотні шахтар обіймає за талію жінку, з-під спецівки якої виглядає рукав блакитної сукні. — Дядя Вова — великий жартівник. Коли дізнався, що я малюю шахти, подарував свою робу. Показав на ній дірки. Колись у цій робі він сів на шматок сала. Потім приліг. І, доки спав, щури прогризли одяг. Тому в кутку на цьому полотні я ще домалював пацюка.
Давно малюєте Донбас?
— Від помаранчевої революції. Мене зачепив негатив, яким поливали мій рідний край. Я тоді образився на всю українську інтелігенцію. Посварився з друзями та викладачами, які ходили в помаранчевому. 2004-го шахтарі не дуже добре показали себе в Києві. Та ж вони люди прості. Ніколи з рідного міста не виїжджали, а їх привезли до столиці. Перелякана людина стає агресивною, готовою оборонятися.
Каже, виставку "Ваш шахтар" показав цього року в харківській галереї "Маестро".
— Прийшов якийсь дядько — націоналіст, — згадує художник. — Кричав: "Геть москалів!", битися ліз. Шкода, мене не було. Я б з ним поговорив.
Картини Романа Мініна коштують $3–5 тис. Виставка триває до 13 жовтня.
Коментарі