46-річна письменниця Оксана Забужко написала наукове дослідження про Лесю Українку. Роман "Notre Dame d"Ukraine: Українка в конфлікті міфологій" вийде у київському видавництві "Факт" наприкінці березня.
— Закінчила його у жовтні, — розповідає авторка. — Писала два роки. Рукопис містив 500 сторінок, а друком вийде близько 700. Для цієї книжки я відклала роботу над романом "Музей покинутих секретів". Хоча уклала угоду про його видання в Німеччині, навіть аванс отримала.
Написати про Лесю Українку Забужко колись обіцяла літературознавцеві та перекладачеві Соломії Павличко, яка померла 1999-го.
— Хочу відкрити білі плями з життя Лесі Українки, — пояснює письменниця. — Її стосунки з чоловіком Климентом Квіткою, молодшим від неї на десять років. Це ж Леся зробила з Квітки найвидатнішого фольклориста ХХ століття! Цікаво читати їхнє листування і спогади Климента про Лесю. Відвдовувавши понад чверть століття, він на старості одружився зі своєю аспіранткою. Повіз її на могилу до Лесі Українки й, помовчавши 15 хвилин, сказав: "Леся дала згоду на наш шлюб, але щасливими ми не будемо". З таких історій у нормальних країнах пишуть книги, знімають фільми. Це вивчають у школах.
Забужко каже, що її дістало варварство нашого суспільства.
— У моєму оповіданні "Інопланетянка" багато цитат, паралелей із Лесиною драмою "Касандра". Чеська перекладачка, працюючи над цим оповіданням, приїхала до Києва купити книжку Лесі Українки. Щоб розуміти, про що йдеться. І була шокована, бо в книгарнях жодної книжки Лесі Українки не було.
Коментарі