12 із 68 членів екіпажу українського тральщика (військовий корабель для пошуку і знешкодження морських мін. — ГПУ) "Черкаси" написали рапорт на звільнення й зійшли на берег після ультиматуму про перехід на бік Росії. Військові, які залишилися на судні, вирішили не здаватися окупантам.
Воєнну драму "Черкаси" про ці події зняв режисер Тимур Ященко.
У березні 2014 року тральщик "Черкаси" разом із ще 12 українськими кораблями росіяни заблокували на озері Донузлав у Чорноморському районі Криму. Екіпаж чинив опір протягом трьох тижнів. "Зелені чоловічки" штурмували "Черкаси" з катерів і бойових вертольотів, за сюжетом.
— Головними героями фільму є двоє сільських хлопців Мишко і Левко, які проходили строкову службу на тральщику "Черкаси", — розповідає Тимур Ященко, 33 роки. — Цей корабель — збірний образ Військово-морських сил України. Я сам із Черкас, і мене особисто зачепило, що вони в умовах російської окупації показали себе як 300 спартанців.
Для мене це абсолютно міфологічна історія. Натхненням для картини послужили аматорські ролики моряків "Черкас" і десантного корабля "Костянтин Ольшанський", що задокументували високий бойовий дух українців. Це історія про дорослішання, про дозрівання головних героїв і нації.
Знімати стрічку почали у квітні 2017-го в Очакові Миколаївської області. Берегом кримського озера Донузлав стала Кінбурнська коса між Дніпровсько-Бузьким лиманом і Чорним морем. Сцени проросійських виступів у Криму знімали в Одесі. Також локацією були Київ і Чернігівська область.
Консультантом у фільмі є командир "Черкас", капітан другого рангу Юрій Федаш. Він служить в Одесі начальником відділу бойової підготовки ВМСУ. Одну з ролей у фільмі зіграв колишній матрос тральщика Михайло Воскобойник.
— Ми збираємося на річницю подій, — говорить 37-річний Юрій Федаш. — Розпитуємо один одного, як змінювався світогляд, що для себе зрозуміли про Батьківщину і присягу. Більшість колишнього екіпажу "Черкас" продовжує нести службу у Військово-морських силах. У березні 2014-го було необхідно швидко приймати рішення. Хтось захотів це робити. А хтось вирішив піти додому і сказати: "Я так не граю". Ще хтось був мотивований Росією. А ми зробили так, як нас виховували. Корабель у нас був підготовлений. Подвигу я не бачу — ми просто виконали свою справу.
Тральщик "Черкаси" був єдиний із 13 українських кораблів, хто не спустив державний прапор до сходу останнього свого моряка з борту.
— Ми намагалися зробити все можливе, щоб прапор не зняли. Прив'язали його до щогли, шкет відрізали. Й змастили щоглу, щоб до стягу не дісталися. Після нас його ще тиждень не могли зняти, — каже старший матрос Антон Толмачов, 29 років.
Бюджет фільму "Черкаси" становить 40 млн грн. На екрани стрічка вийде 24 серпня 2018-го.
Коментарі