Художній керівник Театру на Лівому березі Едуард Митницький відмінив творчий вечір з нагоди свого 75-річчя. Урочистості призначили в театрі на 29 листопада.
— Колеги хотіли зробити свято, — розказує Митницький "ГПУ". — Але в мене два роки тому померла дружина. Та й ситуація в країні така, що нічого святкувати.
Нещодавно він видав книжку, присвячену своїй дружині, дочці композитора Михайла Вериківського — Олені. Збірник спогадів та наукових праць називається "Леля". Книжку на 245 сторінок режисер із музикознавцем Ольгою Нєпосєдовою готували рік.
— Якби не моя дружина і не її батько, — розказує, — я не відбувся б. У Вериківських була інтелігентна родина. Я багато вчився, щоб не осоромитися.
Митницький вклав у книжку свою театральну премію Немировича-Данченка — 5 тисяч гривень. А частину грошей дав депутат Василь Калита.
У шлюбі з Оленою Вериківською режисер прожив 52 роки. Жінка померла 22 вересня 2004 року від хвороби серця. Кажуть, лікарі пропонували Олені операцію, та вона відмовилася.
— Тепер я затримуюся на роботі. Додому йти не хочеться, — Митницький опускає очі. — Учні Олени Михайлівни просять, щоб подарував їм хоч одну книжку. Але я двісті вже роздав, а в магазинах її не продаватимуть. У мене ж лишилась остання сотня примірників. Коли ми сказали Михайлові Вериківському, що одружуємося, він заплакав, — пригадує.
— Запитав лише, чи я люблю Олену. Мені було 21 рік, їй — 20.
Олена Вериківська півстоліття викладала гру на фортепіано у київському музичному училищі імені Глієра. Її учениця Валентина Лазаренко зараз працює в США, Всеволод Антонов — у Нідерландах.
Від шлюбу з Оленою Митницький має сина Дмитра. Коли той народився, режисер дав йому прізвище діда. Щоб продовжити знаменитий рід. Бо у композитора не було синів, тільки дві доньки. Зараз 48-річний Дмитро Вериківський грає на контрабасі в оперному театрі німецького міста Ґера. За кордон переїхав 17 років тому.
Митницький пригадує, як святкували золоте весілля — 50 років спільного життя: "Згадали про дату о дев"ятій вечора. Я приїхав до Олени на роботу. Її дві години не відпускали учні. Удома Леля сказала, щоб я вимкнув телевізор. Ми допізна сиділи на балконі і говорили".
Спогади до книжки "Леля" написали кіноактор Володимир Горянський, театральний режисер Олексій Лісовець, музиканти Жанна Колодуб, Олег Тимошенко та Михайло Чембержі.
Коментарі
1