У коридорах Національної опери пахне кавою. На першому поверсі, в кабінеті N101, видають премії переможцям. Біля дверей — гурт молоді. Високому 16-річному юнакові в картатій сорочці і потертих джинсах, Сергію Полуніну, вручають $2 тис. Він лауреат першої премії в молодшій групі.
— Важко було зібратися, — зізнається Сергій "ГПУ". — Я боявся, що мені не аплодуватимуть, — каже по-дитячому.
— На що витратиш гроші?
— Не знаю, — куйовдить русяві кучері Сергій, — я в житті такої суми не вигравав. Мабуть, мамі віддам.
Сергієва мати — жіночий костюмер Нацопери Галина Полуніна, 39 років.
— Сергій навчається в королівській балетній школі в Лондоні, — з гордістю розповідає вона, бігаючи між гримерними. — До семи років займався гімнастикою, а потім пішов у балет. Кілька років тому ми надіслали відеокасету з його виступом в Англію. В Лондоні Сергія відібрали на конкурс "Прі де Лозанн". Там він виграв золоту медаль.
Поряд стоїть 16-річна брюнетка, балерина Катерина Ханюкова. Її теж нагороджують $2 тис. і призом від "Київстару" — поповненням рахунку мобілки на 15 тис. грн.
— Не відриватиму слухавку від вуха, — сміється вона. — Мені на кілька років цього вистачить!
У хоровій залі поспіхом збивають з фанерних дощок стіл для прес-конференції. Члени журі бесідують в коридорі. Тиждень — з обіду й до дев"ятої вечора — вони відбирали переможців.
— Оцінювали учасників за 12-бальною системою, — розказує балетмейстер Вадим Писарєв, 40 років. — Гран-прі не дали нікому. Катя Ханюкова випереджала Наталю Мацак на один бал, а гран-прі дають, коли є очевидний лідер. Я вболівав за Ханюкову, та мене не підтримали, — каже невдоволено. — У Каті така чистота класичного танцю, форма, лінія, яку не побачиш і в старшій групі!
Приїхали ті, хто мав вільний час і гроші
А от з молодих хореографів, — продовжує, — ніхто себе не показав. Ксеня Стрельцова з балетом "Фрідом" отримала тільки диплом. Із цим треба щось робити. Треба запрошувати хореографів, таких, як Моріс Бежар, Хайнц Шпьорлі...
— Але ви напишіть, — роздратовано втручається в нашу бесіду голова хореографічної асоціації Юрій Станішевський, — для цього треба великі гроші.
— Чому? — спалахує Писарєв. — Навіть тут можна було провести якісь майстер-класи! Адже в Україну приїхав словак Ондрей Шот, француз Олів"є Пате...
Олів"є, балетмейстер Паризької Гранд-опера, зачувши своє прізвище, повертається до нас.
— Як вам конкурс? — цікавлюся в нього.
— Багато українців і росіян не отримали того, на що заслуговували, — каже Пате, бере мене під лікоть і відводить убік. — Коли працюєш у журі, сподіватися на солідарність не можна, бо всі — суб"єктивні. Колись, на першому конкурсі, Ірина Дворовенко теж не могла відірватися від суперників. Але тоді голова журі Юрій Григорович сказав: "Їй треба дати гран-прі!". А тепер Григорович промовчав, і гран-прі не дали нікому.
Самого Григоровича на прес-конференції не було.
Називає Вадіком і дружньо плескає Писарєва по плечу скульптор, 49-річний Анатолій Валієв. Це він виготовив статуетку гран-прі — крилатого бронзового Ікара на кам"яній підставці. (Біля метро, на площі Льва Толстого в Києві, стоїть інша скульптура Валієва — бронзова дівчина).
— Шкодуєте, що нагорода нікому не дісталася? — питаю його.
— Нічого, вона лишиться в Мінкульті. Хтось на неї все одно дивитиметься. Вона важка, — розповідає, — кілограмів сім, а то й дев"ять.
Нацоперою походжає головний редактор московського журналу "Балет" Валерія Уральська, блондинка років 50-ти, з брязкальцями на чорному гольфі.
— Я не зробила тут якихось відкриттів, — каже різко. — Від України були провідні танцюристи. А із-за кордону приїхали ті, хто мав вільний час і гроші. Тому майже всі премії взяли ви.
О 19-й офіційно вручали нагороди лауреатам конкурсу. Глядачам і конкурсантам показали відео, останнє в житті Сержа Лифаря. Зйомки зробили прихованою камерою в 1986-му. На відео вже немолодий Лифар розмовляє із тоді ще не старим Григоровичем.
Хореографи
3 премія — Оксана Галкіна (Росія)
Артисти балету
молодша група
1 премія — Катерина Ханюкова, Сергій Полунін
2 премія — Катерина Кальченко, Валентино Зуккетті (Італія), Віктор Давидюк
3 премія — Тетяна Соколова, Тетяна Циганкова, Олексій Потьомкін, Олжас Тарланов (Казахстан)
старша група
1 премія — Наталя Мацак, Євген Лагунов
2 премія — Ольга Кіф"як, Яссауї Мергалієв (Казахстан), Іван Козлов
3 премія — Ірина Кошелєва (Росія), Катерина Козаченко, Анастасія Ломаченкова (Росія), Крістіна Балабан (Молдова), Ніна Змієвець, Кіносіта Іосіто (Японія)
Коментарі