"Скоро нас видушать, як щурів. Тому я, хуторянин із Кончі-Заспи, прийшов протестувати", — каже письменник Іван Драч, 72 роки. Стоїть під 4-поверховою будівлею на столичній вул. Хмельницького, 51а. Там протестують проти виселення видавництва "Українська енциклопедія", "Книги пам"яті України" і дитячого журналу "Соняшник". Київрада віддає споруду благодійному фонду "Здоров"я майбутнього".
Директор "Української енциклопедії" Михайло Зяблюк виносить кілька томів видання. Ставить на стенді посеред вулиці.
— Ми заборгували за оренду, але хто не заборгував? — каже. — Це ж не причина виселяти. Думаю, фонд "Здоров"я майбутнього" підставний. Тут буде злачне місце — якийсь Лас-Вегас чи казино.
Редактор Володимир Рубан, 42 роки, починає шматувати січневий номер журналу "Соняшник". Кидає листки в металеву бочку, палить їх.
Телеоператори кричать:
— Сделайте больше огонь, огня побольше в кадр! Надо бензин, не горит ни фига!
— Ребята, да куда больше? — обурюються жінки, яким дим потрапляє в очі.
— Бензин нині коштує, — відповідає Рубан. Жінкам зауважує: — А ви, бачу, рибалку не любите. Ми так від комарів рятуємося.
Ми заборгували за оренду, але хто не заборгував?
Голова комісії Київради з питань культури "бютівець" Олександр Бригинець, 47 років, прийшов підтримати літераторів:
— Он поруч здають приміщення в оренду, але нікому воно не треба. Стоїть пусте. А тут можна дешево виселити. Треба ще кілька місяців потерпіти, скоро влада поміняється.
Поруч тупцює його подруга співачка Анжеліка Рудницька, 39 років. Подробиць акції вона не знає. Читає з плакатів.
— Думала, прийде багато публічних людей. Тут не вистачає екшену, — роззирається. — У Парижі, Празі, Мюнхені, Барселоні в центрі продають сувеніри, книжки. А в нас — тільки офіси, ресторани, парковки. Але в живий ланцюг я ставати не буду, бо, якщо чесно, вже замерзла.
З бочки починає валити дим. Володимир Рубан кричить:
— Воду сюди! Дайте відро води!
Двоє чоловіків біжать у приміщення по воду. Поряд на землі стоїть вогнегасник, його не чіпають.
Енциклопедію почали випускати 50 років тому
1959-го видавництво "Українська енциклопедія" започаткувало першу в Радянському Союзі республіканську енциклопедію. Вийшло 17 томів.
— Саме ми надрукували першу в світі двотомну енциклопедію кібернетики, — каже професор Іван Ющук, 76 років. — Це сталося 1973-го. За два роки її переклали російською.
За часів незалежності видавництво друкувало довідники і словники. Тепер готує 12 томів "Української енциклопедії".
Коментарі