середа, 02 липня 2014 06:45

"Художник не може працювати, коли іде війна. Але мусить"

Автор: ФОТО: ОЛЬГА КАМЄНЄВА
  Художник Микола Малишко на замовлення письменниці Марини Гримич витесав з дерева скульптуру її бабусі
Художник Микола Малишко на замовлення письменниці Марини Гримич витесав з дерева скульптуру її бабусі

— Кротика не бійтеся, а Топа може і нагавкати, — каже художниця Ніна Денисова, 72 роки, про двох чорних псів, що біжать на зустріч. Вони живуть на подвір'ї художниці і її чоловіка — скульптора 76-річного Миколи Малишка у селі Малютянка неподалік Боярки на Київщині.

— Хату Микола Олексійович сам побудував. Кожну цеглину окремо обтесував, — підходимо до двоповерхового будинку. Він обкладений жовтою цеглою з нерівними краями. Навколо хати на траві лежать колоди, бруси, дошки. Микола Малишко створює скульптури із дерева. 14 його робіт до кінця літа виставлять на міжнародному фестивалі сучасного мистецтва у французькому місті Тулуза.

— До Франції вибрали мої найбільші роботи — по кілька метрів висотою, — надвір виходить скульптор у картатій сорочці. На колінах латки із цупкої світлої тканини. — Скульптури у мене складаються з блоків. Кожну роботу будую з частин. Юрко (адміністратор київської "Я галереї" у Києві. — "ГПУ") вчився тут на полі нашому збирати їх. Сам автор інколи плутається, що до чого чіпляти, — сміється Микола Малишко. Біля його ніг лежать дерев'яні брили різної форми і розміру. На кожній тушшю написані літери.

— Т — тіло, Г — голова, Н і Р — ноги і руки, — пояснює художник. — Позначаю для себе, щоб не забути. Ось ця голова — з вільхи. Вона всередині червоняста, м'яка. З неї багато робили меблів. А ця частина скульптури — із клена, він світлий, жовтуватий. Це клен із того району, де фунікулер. Він у мене з того часу, як мали майстерню на Андріївському узвозі. Потім нас звідти вижили.

До майстерні Малишка спускаємося сходами у підвал хати. Тут двоє великих вікон, світло й тепло, пахне деревом. На стінах висять картини Миколи Олексійовича. Окрім скульптур, художник пише олією і робить графіку.

— Це скульптура-портрет бабусі письменниці Марини Гримич, — показує на дерев'яну метрову фігуру жінки. — Це і замовлення, і творчість. Зробив її з груші. Марина дала фотографію бабусі. Розказала, як та хусткою запиналася. На дереві намічаю тушшю, під яким кутом різцем працювати. Цієї зими особливо важко було творити.

— Ми сиділи біля комп'ютера, плакали, не могли піти на Майдан, — згадує Ніна Денисова. — У Миколи була запланована персональна виставка у Дніпропетровську. Відмовилися. Зараз виставляти свою душу напоказ не можемо.

Ніна Михайлівна запрошує до кухні на чай. Поряд із великим дерев'яним столом — стоси тек із проектами робіт.

— Зображую окремо всі деталі скульп­тури, пишу розміри, — художник показує одну з тек. — Коли малюю, роблю це майже заплющивши очі, інтуїтивно. Не думаю про пропорції. Працюється найкраще зранку, встаю о 4.00. Рубати мені вже Ніна не дозволяє. То малюю по дереву, а онуки рубають. Художник не може працювати, коли йде війна. Але він мусить працювати. Тим більше, коли така трагедія відбувається. Треба робити те, що вмієш. Я вмію стріляти, міг би іти воювати.

— Але я тебе не пущу, — озивається дружина художника. Подає всім чай, сир і торт.

— Бачите, хто тут генерал, — сміється Малишко. — Виявляється, навіть жартувати можна, коли йде війна. За часів Януковича особливо відчував приниження, подавленість, як людина. Коли загинули хлопці, залишив такий запис у альбомі: "Я вам цього ніколи не прощу". Зараз Україна — вільна. А за саме життя, за його наповненість треба боротися ­щодня.

Зараз ви читаєте новину «"Художник не може працювати, коли іде війна. Але мусить"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути