Сюжети християнських та язичницьких свят показує у столичній галереї "Мистець" Катерина Косьяненко, 27 років.
На конкурсі "Осінній салон" у Парижі 2003 року художниця здобула першу премію за картину "Покрова". Тоді Леонід Кучма дав Каті грант — 19 тис. грн — на виставку, присвячену сезонній обрядовості українців. Ця виставка відкрилася 22 грудня. Називається вона "Календар".
З виставкової зали було видно, як Катя у сусідній кімнатці вилазить із в"язаного сірого светра. Чіпляє на шию дукачі та залізний хрест. Надіває галицьку вишиванку. І заправляє її у чорну джинсову спідницю.
Уже на ходу підперезується тканим зелено-бордовим паском. У побуті художниця спілкується російською. Але у розмові з "ГПУ" переходить на українську.
— Це картини християнських і язичницьких свят, історії яких мене чимось вразили, — розказує Катерина.
Вона пояснює, що назви полотен зашифровані. Наприклад, "Птахи", "Пасіка", "Варвара", "Катерина".
— Але в усіх є розшифровки, — каже художниця. — Я їх у каталогах і підписах під картинами не вказувала. Хай люди самі думають і називають по-своєму. Наприклад, картина "Пасіка" насправді називається "День Божої мухи". 30 березня день Святого Олекси, — Катя підходить до полотна на стіні. Картина у жовтих тонах. На ній зображено двох чоловіків у старовинному довгому одязі. Стоять над вуликом, на якому вирізьблені левенята з бочкою меду. — Наші предки в цей день виносили на пасіку ікони. Щоб мед був смачнішим, — пояснює художниця.
"Покрову" та ще кілька улюблених картин в найближчі кілька років не продасть
Кілька робіт не належать до циклу "Календар".
— "Білий мур", наприклад, — говорить Катерина. Ми підходимо до невеличкої картини, на якій зображена біла огорожа навколо церкви і блакитне небо. — Я її малювала з фотографії. На фото мур не зовсім білий, і зовсім не такий, як тут. Але етюд вийшов вдалий. Він мені подобається.
Катерина зізнається, що багато картин хотіли купити ще до виставки.
— А за відзначену на паризькому салоні "Покрову" пропонували такі гроші, що можна було рік жити в Парижі у шикарних готелях.
Художниця "Покрову" не продала. Її, та ще кілька улюблених картин, каже, в найближчі кілька років і не продасть:
— Хай стоять у моїй майстерні на Оболоні.
А не такі дорогі — продаватиме. Її картини, невеликі за розміром, коштують майже $1 тис.
На офіційному відкритті виставки Катерині надарували стільки квітів, що її не було видно з-за червоних троянд і рожевих гвоздик.
Викладачі з Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури Василь Гурін, 66 років, і Микола Стороженко, 77 років, повідомили, що роботи з цієї виставки будуть подані на здобуття срібної медалі академії. Це дуже престижна серед художників нагорода.
Закінчився вечір співом гурту "Божичі". Присутніх частували солодкими вергунами й апельсиновим соком.
Виставка триватиме до 30 грудня з 11.00 до 19.00. Вхід вільний.
Коментарі