— Побачу гарну незаміжню акторку — проб'юсь до неї і запрошу на побачення. Шукаю красиву дружину, — каже 26-річний Євген Костюк, програміст із Дніпра. Із двома друзями зайняв місця біля 80-метрової червоної доріжки перед Одеським оперним театром. 15 липня тут відкрився 7-й Одеський міжнародний кінофестиваль.
У міжнародному конкурсі змагатимуться 12 стрічок, у національному — п'ять повнометражних і 20 короткометражних.
Перед відкриттям заходу поліцейські перекривають дороги в центрі міста.
— Не знаю, как патрульные носят такую плотную форму. На асфальте яичницу можно жарить. Говорят, киевскому журналисту "скорую" вызывали — солнечный удар, — літня одеситка в полинялому червоному сарафані обмахується газетою.
— Готовилась на вечер 4 часа, — каже 29-річна одеситка Кароліна Малик. — Сделала прическу и макияж как у Анджелины Джоли (американська акторка. — ГПУ). Хочу сфотографироваться со знаменитостью. У меня развлечений мало, я — домохозяйка.
— Наконец церемонию устроили возле оперы, — роззирається на всі боки пишногруда білявка у сріблястому сарафані. — В прошлом году открытие было в театре музкомедии. Виглядело, словно мы в каком-то райцентре Николаевской области.
Червоною доріжкою починають заходити гості. Під овації з'являється переможниця цьогорічного Євробачення Джамала в довгій чорній сукні зі шлейфом. Колишній віце-прем'єр Сергій Тігіпко прийшов у чорному костюмі з метеликом, його дружина Вікторія — у чорній сукні на одне плече із бантом.
На сцену ведуча 37-річна Марія Єфросиніна запрошує почесного гостя фестивалю, губернатора Міхеіла Саакашвілі, 48 років. Дехто в залі вигукує "Браво!"
— Я второй раз на открытии, — каже Саакашвілі. — Прошлый раз чувствовал себя как звезда — все хотели со мной сфотографироваться. Но советую всем помнить — в Одессе звездой долго не продержишься. Хотя в прошлом году я себя считал почти героем сериала "Ликвидация". С большой миссией и задачами.
Зала сміється та аплодує.
Значно стриманіше присутні вітають голову Держкіно Пилипа Іллєнка. Українська мова лунає зі сцени тільки з його вуст. Вручає голові міжнародного журі, британському режисеру 70-річному Крістоферу Гемптону статуетку "Золотий Дюк" за внесок у міжнародний кінематограф.
Під найгучніші оплески на сцену виходить Джамала. У супроводі симфонічного оркестру виконує українську колискову "Ой, ходить сон коло вікон" і англійською "Саметайм".
— Чудове поєднання для одеського виступу, — каже музикознавець Олександр Крючко. — "Саметайм" — це арія, яку 1935 року написав американський композитор Джордж Гершвін. Його справжнє ім'я — Яків Гершович. Він — із родини єврейських емігрантів з Одеси. Саме цю колискову Джордж почув у Нью-Йорку на концерті Українського національного хору. Взяв її за основу свого твору.
Фільмом-відкриттям стала французька трагікомедії "Маргарита" про баронесу, яка мріє стати співачкою, але позбавлена будь-якого хисту до музики.
Під час показу в порожньому гардеробі вечеряють білетерки — дві жінки близько 65 років.
— Не пойдем на это кино. Непонятно что показывают, — говорить одна. Представитись відмовляється. — За що люди заплатили по 8 тисяч гривень? Ми — у відпустці, але гроші потрібні, зарплата — близько тисячі гривень. Добре, що фестиваль влаштували. Туристів більшає, вони стількох городян від безробіття рятують.
— Найбільші витрати в Одесі — на житло, — розповідає львів'янка Іванна Гужій. На час фестивалю взяла на роботі відпустку. — Якщо пишуть "квартира за 200 гривень", то до вас підселять ще трьох людей. Кажуть: "Ми ж якось маємо за добу заробити хоча б 600 гривень".
Одеський кінофестиваль триватиме до 23 липня. Організатори планують зібрати понад 120 тис. глядачів. Абонемент на всі покази коштує 1,2 тис грн, одноразовий квиток — 80.
Німе кіно зібрало найбільше глядачів
Найбільше глядачів — близько 15 тис. — збираються на показ німого кіно на Потьомкінських сходах. Стрічку "Шерлок Холмс" 1916 року демонструють у супроводі симфонічного оркестру. Музиканти 90 хв. виконують твори, написані для фестивалю американським композитором Дональдом Сосіним. Глядачі — від дітей до літніх одеситів в інвалідних візках — зайняли кожну сходинку, усі балкони санаторіїв, а найбільш спритні влаштувались на деревах.
На екрані Холмс знімає капелюха, запалює люльку й видихає хмару диму. Саме таким його вперше показав режисер Артур Бертелет.
Обожнюю Шерлока. А тут він такий романтичний, закоханий, — каже 48-річна Маріанна Губа, туристка з Тернополя. — Думала, що вже подивилась усі фільми про нього, а цього ще не бачила.
Ця картина святкує сторічний ювілей. Вона була загублена, але 2015-го у Франції знайшли її копію і реставрували.
— Прекрасная лента, но досмотреть не могу, дочка устала, — каже 29-річний Володимир Бутко з Чернігова. На руках у нього спить 3-річна дитина. — Мы пришли за полчаса до начала, заняли места. Но ждать нам пришлось целый час. Организаторы еще минут 30 крутили рекламу.
Показ завершується о першій ночі.
— Кіно — просто супер. Але я би ще раз подивилась, — говорить 32-річна Анна Фролова з Вінниці. — Англійської мови не знаю, а українські субтитри такими малими буквами, що нічого неможливо роздивитись.
У таксі сідають великими компаніями — так легше розплатитись. Цього ж дня в Одесі відбувся матч за Суперкубок України з футболу між київським "Динамо" і донецьким "Шахтарем"
— Кинофестиваль и футбол позволяют мне поднять тарифы. Не удивляйтесь, что за 6 километров платите 100 гривен, — каже таксист, на вигляд років 35. — Были бы бедные, не ехали бы в Одессу. На даче отдыхать и безплатно можно.
Коментарі