98 дизайнерів виставили свої роботи у столичній галереї "М-17". Тут 29 листопада вперше відкрили трієнале графічного мистецтва "Брама дизайну". Трієнале — мистецька подія, що проходить раз на три роки. Виставку присвятили 125-літтю від дня народження графіка Георгія Нарбута.
— Через нашу "Браму" дизайнер входить у професійний світ. Також вона має зачинятися перед неякісною графікою, — пояснює задум організатор фестивалю 59-річний Віталій Шостя. Він очолює кафедру дизайну в Національній академії мистецтв. — Нарбута ми закликали як мірило. Щоб показав, як можна бути авангардистом, заглибленим у традицію.
На відкриття зібралися дизайнери з 15 міст України. Найбільше харків'ян.
Присвячені Нарбуту роботи розмістили на центральній стіні галереї. Посередині — інсталяція, склеєна із квадратів, кіл і трикутників. На ній напис: "Наша спадкова відповідальність". Перелічені досягнення художника: проект герба і печатки, ескізи мундирів армії України, дизайн банкнот і поштових марок.
— Проект робила три місяці, а виношувала в голові цілий рік. Сьогодні до шостої ранку власноруч розвішували свої роботи, ні години не спала, — жваво жестикулює киянка 23-річна Ольга Бандура. — Квадрат, коло і трикутник — це базові фігури в дизайні. У роботах Нарбута головним є трикутник.
Журі обрало найкращі логотипи, шрифти і календарі.
— Найвеселіший тут — календар "Без їжі і віл не потягне", — каже відвідувачка Марія Савченко, 45 років. — Захотіла собі на кухню. Кольори нагадують радянську кулінарну книжку. Розсмішила приказка: "Пішла горілка по животу, як брехня по селу" на місяці грудні.
Найбільше глядачів біля стін із плакатами.
— Перед тим як малювати афішу фестивалю козацької пісні, я переслухала масу ансамблів. Якщо не знаєш, що ти анонсуєш, нічого не вийде, — каже киянка Дарина Ковтун, 20 років. — Урешті, намалювала бандуру у формі цибулини. Це натяк на те, що співатимуть сороміцькі пісні. Цибулиною козаки інколи називали жіночий статевий орган.
— А я виконала календар для Київського зоопарку, — каже студентка Олена Нікуліна. — На кожному аркуші заховала номер місяця, який розкривається через різних тварин. Один — це шия жирафа, Два — хвіст хвіст скорпіона, Три — паща крокодила, Шість — хобот слона. Шкода, слон уже помер.
14
літер зробив Георгій Нарбут для книжки "Українська абетка" 1917-го. Художниця Оксана Чуєва оформила ними записник. Самотужки надрукувала десяток примірників на дизайнерському картоні
Коментарі