"Програма розширилася втричі порівняно з минулим роком, — каже президент другого Київського міжнародного кінофестивалю 68-річний Богдан Ступка. — Бюджет 7 мільйонів гривень. Покажемо більше 100 картин із 40 країн. За головну нагороду змагатимуться 15 робіт. Найкращий художній фільм отримає 20 тисяч доларів. У конкурсній програмі буде одна українська стрічка — "Стріляй негайно!" Вілена Новака. Її знімали за п"єсою "Ведмідь" Антона Чехова. Це остання робота актора Юрія Степанова, який цієї весни загинув у автокатастрофі".
Фестиваль відкрили 25 травня. На четвертому поверсі прогулюється російський актор 74-річний Армен Джигарханян.
— Мені подзвонила помічниця з театру і сказала, що Богдан Ступка запрошує на свій кінофестиваль. Я одразу погодився, бо вважаю його видатною особистістю. З ним приємно спілкуватися. Заодно подивлюся тут нові стрічки. Іншої нагоди переглянути новинки в мене не буде. До кінотеатрів я не ходжу, телевізор не дивлюся. Сьогодні хочу поговорити з Богданом Ступкою і Віктором Януковичем, щоб допомогли грошима моєму театру приїхати на гастролі до України. Раніше про це не думали, бо у вас була нестабільна ситуація, а театр може працювати тільки у стабільний час.
Армен Борисович спускається сходами на перший поверх. Ноги в нього трусяться, переставляє їх повільно, на кожній сходинці зупиняється. Правою рукою спирається за мою спину.
— "Сама садик я садила, сама буду поливать", — наспівує. — Сьогодні бачив, як хлопчина вдарив ногою бездомного пса. Не міг вийти з машини, щоби посварити його за це. Боляче дивитись, як ображають тварин і дітей, завжди за них заступаюся. 18 років у мене жив кіт Філ. Назвав його так, бо малим він любив думати. Повне ім"я в нього — Філософ. Чудо-кіт був, але рік тому помер. Мене люблять жінки за добре серце. Але я в такому віці, коли їхні почуття пов"язані вже не з коханням, а з пошуком вигоди.
Міністр культури 41-річний Михайло Кулиняк іде зі своїм заступником Тимофієм Коханом, 44 роки.
— Прийшов подивитися фільм "Одна війна", бо багато чув про нього, — каже міністр. — Останній фільм, який мене вразив, — "Щастя моє" Сергія Лозниці, дивився його у Каннах. А взагалі дві мої улюблені стрічки — перша частина "Хрещеного батька" Френсіса Копполи та "Сім самураїв" Акіри Куросави.
До нього підбігає кінопродюсер 33-річний Олег Кохан із маленьким хлопчиком.
— Это мой сын Федор, — представляє хлопчика міністру. Той подає малому руку, мовчки киває головою і прямує до глядацької зали.
На сцені палацу "Україна" Кулиняк вручає грузинському режисеру Отарові Іоселіані відзнаку за внесок у розвиток кіно — кришталевий дзвін. Грузин очолюватиме журі фестивалю.
— К пєчалі, я не розмовляю на вашій мові, — каже українською Отар Іоселіані, 76 років. — А вы не понимаете по-грузински. Буду говорить на языке большого соседа. Я очень люблю ваш город. Стал его посещать 40 лет назад, знаю о нем все. Буду рад, если на Украине возродится кинематограф. Это случится, когда заработает студия имени Довженко и ей в этом будет помогать государство. На моей родине кинематограф тоже разрушен, — у кишені режисера дзвонить мобільний. Він його вимикає.
Відкрити фестиваль планували фільмом Іоселіані "Шантрапа", у якому знявся Богдан Ступка. Але його показували у Каннах і не встигли повернути до Києва, щоб зробити титри українською та англійською.
Тому захід розпочали драмою "Одна війна" 53-річної Віри Глаголєвої з Москви.
— Це моя четверта режисерська робота, — розповідає вона. — У центрі сюжету — п"ять жінок із маленькими дітьми, які живуть під охороною на одному з островів серед Ладозького озера. Вони засуджені за статеві стосунки з німцями, дітей народили від них. Після війни жінок відправляють у табори, а їхніх дітей віддають до сиротинців. Одна з героїнь топиться в озері. Мене звинувачують, що зняла неправдоподібну історію. Але фільм відповідає історичним фактам — ми працювали з архівними документами.
Коментарі