— Не хвилюйтеся. Люди там пістолети залишають, а у вас лише фотоапарат, — каже охоронець біля рамки металошукача на вході київського палацу мистецтв "Україна". Переконує дівчину здати техніку в камеру схову. Глядачка прийшла на виступ прими-балерини Берлінського театру "Яна Саленко та зірки світового балету".
Квитки коштували 190–2990 грн.
34-річна Яна Саленко родом із Києва. Закінчила донецьку Школу хореографічної майстерності Вадима Писарєва. Працювала в донецькій і київській операх. 2005-го вийшла заміж за німецького танцівника Маріана Волтера. Переїхала до Берліна.
— В Україні танцівник має свободу. За кордоном у кожному новому театрі я залежу від режисера, — розповідає Яна Саленко. — Жити в Німеччині зручно. У тебе застраховане життя, авто, дім. Але реалізуватися творчо важко. Потрібно ламати себе, цінується слухняність.
Українська балерина виступала як запрошена зірка в Маріїнському театрі російського Санкт-Петербурга та Королівському балеті Великої Британії.
— Зараз у пуанти скло не підкидають. Конкуренція серед балерин залишилася у вишуканішій формі. Суперниць намагаються придушити морально: не вітаються, демонстративно відвертаються при зустрічі. Так намагаються вказати на твоє місце тимчасово запрошеної. На мене це діє — часом почуваюся винною, що забираю місце в перших солісток. Мені подобається вчитися. Станцювала вже сім версій "Лебединого озера", але щоразу шукаю в цій виставі щось нове.
Гала-концерт "Яна Саленко та зірки світового балету" балерина поставила сама.
— Коли почалася війна в Україні, на німецькому телебаченні показували кадри зруйнованих міст. Я пам'ятаю ті вулиці Донецька, якими ходила на навчання. Весь час дзвонила батькам, які залишилися в Києві. Повертатися в Україну поки що не збираюся. Син ні російською, ні українською не розмовляє. Та й життя в Німеччині вже склалося. З радістю спробувала б себе в українському кіно. Уже почала писати сценарій документального фільму про власну кар'єру. Займуся кіно після закінчення кар'єри балерини. Танцюватиму до 40 років, максимум до 45.
Програма концерту складалася з класичної та сучасної хореографії. Шоу відкрила прима в компанії провідного танцівника Берлінського державного балету Діну Тамазлакару. Разом виконали па-де-де "Венеціанський карнавал" із балету "Сатанілла" французьких композиторів Франсуа Бенуа та Наполеона Анрі-Ребера.
— Я пам'ятаю, як мати повернулася з Москви й емоційно розповідала про враження від балерини Майї Плісецької. На концерті Яни Саленко маю схожі відчуття, — каже адвокат 53-річний Ігор Чудовський під час вистави.
Адажіо з "Лебединого озера" Яна Саленко танцювала разом із чоловіком Маріаном Волтером. Діну Тамазлакару показав глядачам трагікомедію під хіт 1960-х "Буржуй" бельгійського співака Жака Бреля. У пісні йдеться про компанію трьох п'яних 20-річних друзів, які глузують із багатіїв.
— Шість танцівників і лише дві балерини. Я обрала двох улюбленців. Один так активно показував, як тримає двох уявних дівчат за талії, що й собі від такого не відмовилася б. А які в нього очі! Не пожалкувала, що віддала 20 гривень за бінокль, бо все розгледіла. Другий — блондин. Увесь концерт протанцював із зосередженим обличчям, як у Олександра Турчинова, — каже студентка Ганна Бабичевська, 20 років.
У другому відділенні Яна Саленко й Аршак Галумян підготували прем'єру — одноактний балет " Марлен Дітріх".
Коментарі