Згідно з даними Держкомстату, у квітні ціни зросли на 3,1%. Уряд звітує про початок приборкання інфляції. Прем"єр-міністр Юлія Тимошенко заявила, що ціни зростають повільніше, а на 20 основних харчових продуктів вони знизилися.
Додала, що її обіцянка приборкати інфляцію за півроку залишається в силі. Рахунок ведеться з січня, тож уряд має ще два місяці.
Але чи справді інфляція втрачає швидкість? Справді, порівняно з березневими 3,8% певне уповільнення є. Але ж і торік ціни у квітні зростали повільніше за березневі — це сезонне явище. Якщо ж узяти зростання цін за останні 12 місяців, то в березні інфляція становила 26,2%, а у квітні — 30,2%.
Нинішній уряд звинувачує в цьому попередників. Тимошенко каже, що високий показник квітня 2008 року до квітня 2007 року сформувався за рахунок минулорічної інфляції, допущеної урядом Віктора Януковича. Зернина правди в цьому є. Подорожчання справді прискорилося ще торік, але і за нового уряду щомісячна інфляція не була меншою за 2,7%.
Із квітня 2007-го по квітень 2008-го продукти подорожчали на 47,2 відсотка
За статистикою найбільше зростають ціни на харчові продукти — на 47,2% із квітня 2007-го по квітень 2008-го. Зокрема, соняшникова олія подорожчала на 114%, тобто у 2,1 разу. Фрукти — на 101,5%, овочі — на 89,4%, м"ясо та м"ясопродукти — на 47,36%.
Лідерами зростання за останній місяць були овочі — на 19,1%, маргарини — на 16,5%, м"ясопродукти — на 8,1%. Останні зростали, незважаючи на закупівлю держрезервом м"яса в Польщі і продажем його в Україні. Водночас за квітень справді подешевшали молоко, сири, яйця. Але, по-перше, більшість продуктів знизилися в ціні максимум на відсоток — лише яйця на 5,4%. По-друге, подібне зниження цін на ці групи товарів відбувається щороку і не є наслідком державної політики. А 9,6-відсоткове зниження цін на гарячу воду та опалення взагалі є статистичним трюком — опалювати ж припиняють приблизно в середині квітня. Зрозуміло, що в жодній області зниження тарифів на ці послуги не зафіксовано.
До причин квітневої інфляції — окрім традиційного вже зростання доходів та світового подорожчання продукції сільського господарства — додалася ще одна: зміцнення курсу гривні до долара на готівковому ринку. Ситуація парадоксальна: теоретично зміцнення національної валюти здешевлює імпорт і через це знижує ціни у країні. Проте в Україні багато людей все ще тримають частину заощаджень у доларах, тому саме населення активно продавало іноземну валюту. А через побоювання знецінення отриманої за валюту гривні люди активно купують товари. Тобто відбувається нове зростання попиту, тоді як пропозиція залишилася майже незмінною.
Коментарі