Хто стане новим керівником Служби безпеки України — зараз одна з найбільших кадрових інтриг. За Конституцією, запропонована президентом кандидатура має бути затверджена Верховною Радою. Саме по собі це означає потребу в домовленостях між главою держави й антикризовою коаліцією. Принаймні з її частиною.
Попереднього керівника СБУ Ігоря Дріжчаного Віктор Ющенко звільнив того дня, коли парламент уперше голосував за відставку Юрія Луценка з посади міністра внутрішніх справ. Одразу ж пішли чутки, що президент звільнив місце в Службі безпеки саме для нього.
— Навряд чи Луценка призначать головою СБУ, — прогнозує керівник Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, 47 років. — Бо якби Верховна Рада, щойно відправивши у відставку з посади глави МВС, призначила його керівником СБУ — це виглядало б повною шизофренією.
Теоретично Юрій Луценко може ним стати, якщо домовляться між собою президент і Олександр Мороз. Тобто за колишнього однопартійця могли б проголосувати соціалісти. Проте Володимир Фесенко думає, що для Мороза це було б дуже ризикованим. Бо означало б відкриту конфронтацію з Віктором Януковичем і стало викликом для цілісності антикризової коаліції. Навряд чи голова Верховної Ради на таке зважиться. Луценко — особа надто незручна для багатьох.
Нині є кілька більш реальних претендентів на крісло голови СБУ. Водночас перед президентом стоїть вибір: робити керівником СБУ цивільну, віддану йому людину чи професіонала.
— Ще в листопаді Віктор Ющенко своїм указом заборонив призначати на посади заступників голови СБУ цивільних осіб, лише генералів спеслужби, — каже Сергій Згурець, 38 років, із Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння. — Це уможливлює призначення на цю посаду політика, некомпетентність якого прикривалася б високим професіоналізмом його заступників. Та водночас кандидатура політика не має шансів пройти через Верховну Раду.
Романченка вважають людиною Віктора Балоги
Тому, на думку експерта, президентові слід думати над кандидатурою спецслужбіста-професіонала. При цьому важливо, що СБУ завжди вважала себе елітною "конторою" і не любила чужаків. У спецслужбі прагнуть, щоб очолювали її свої люди, кадрові есбеушники.
Колись призначення на посаду голови СБУ Ігоря Смешка із головного конкуруючого відомства — Служби зовнішньої розвідки, у головній спецслужбі країни сприйняли як особисту образу. Так само не люблять в СБУ і вихідців із МВС. До речі, Смешко зараз ніби знову розгадається як один із можливих претендентів на посаду голови СБУ. Однак він очолював спецслужбу тоді, коли отруїли Ющенка. Тож важко уявити, що президент через це переступить.
Чужаком був би для СБУ й нинішній керівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж. Його також називають одним з можливих претендентів. Інше прізвище — кадровий есбеушник Микола Герасименко. Недавно президентський секретаріат лобіював його призначення на посаду заступника голови СБУ. Однак тодішній керівник Ігор Дріжчаний відмовився це робити. Особа Герасименка може викликати несприйняття у багатьох "помаранчевих" політиків. Кажуть, що саме він за часів акції "Україна без Кучми" вів розслідування справи про масові заворушення 9 березня 2001 року. Багато опозиціонерів опинилися тоді за ґратами.
Високі шанси отримати посаду має Віталій Романченко. Під час помаранчевої революції він очолював департамент військової контррозвідки СБУ. Багато зробив для того, щоб зупинити внутрішні війська, які рушили були на розгін Майдану. Романченка вважають людиною Віктора Балоги. Зараз він працює заступником міністра з надзвичайних ситуацій.
Проте найімовірнішим кандидатом є інша особа.
— Це Володимир Радченко, — зазначає Володимир Фесенко. — Компромісна людина як для Ющенка, так і для Януковича. Радченкові цілком до снаги забезпечити нейтралітет СБУ. А в ній самій Радченко має великий авторитет. Дріжчаний же, судячи з усього, так і не зміг знайти спільної мови з колегами.
Призначення Радченка може засвідчити, що СБУ дистанціюється від політичного протистояння. Це влаштовує сьогодні всіх.
Сергій Згурець також вважає, що Володимир Радченко є цілком прохідною фігурою у парламенті. При ньому СБУ не використовуватимуть для прослуховування чи збору компромату. Саме цього ще з часів Леоніда Кучми побоюються наші політики — незалежно від того, в якому політичному таборі вони перебувають.
Коментарі