середа, 06 січня 2021 00:16

Велика Британія вийшла з ЄС

31 грудня Велика Британія вийшла з Європейського Союзу. Це відбулося за чотири з половиною року після референдуму, на якому 51,9% громадян підтримали такий крок уряду.

— Це стане новою ерою в історії нашої країни та її відносин із ЄС як найбільшим союзником, — каже прем'єр-міністр Борис Джонсон, 56 років. — Тепер доля Великої Британії — твердо в наших руках. Ми приймаємо цей обов'язок із відчуттям мети та ставитимемо інтерес британців у центр усього, що робимо.

Від 31 січня минулого року тривав перехідний період. Британія залишалася в єдиному європейському ринку, на неї поширювалися правила ЄС. За цей час мали домовитися про нові умови відносин. 24 грудня Лондону та Брюсселю після дев'яти місяців переговорів вдалося підписати торгову угоду. Без цього договору відносини між ЄС і Британією з 1 січня регулювали б правила Світової організації торгівлі за вищими тарифами та перепонами на кордонах. Новий договір встановлює безтарифний режим для всіх товарів, що рухаються між ЄС і Великою Британією, але з новими правилами сертифікації та ліцензування.

Поза договором залишилися питання зовнішніх відносин, безпекова співпраця та спільні військові проєкти. Відкрите питання статусу громадян Євросоюзу на території Британії та підданих Сполученого Королівства на території країн ЄС. Є 90 днів вільного перебування жителів Євросоюзу на території Британії й навпаки. Але на довший час мають оформити візу. У кінцевому договорі також не уточнили правила співіснування Північної Ірландії, яка вийшла з ЄС як складова Сполученого Королівства, та Республіки Ірландія, яка залишається членом Євросоюзу. Наразі перша має додатковий перехідний період у два роки.

— Велика Британія тепер не буде залежна від правових механізмів ЄС щодо міграційних питань. Європейські суди нічого не зможуть їм пред'явити, якщо не прийматимуть біженців, — говорить експерт із міжнародної політики Ілія Куса, 26 років.

— Британські консерватори говорили про це як про успіх. Але в питаннях торгівлі Євросоюз захистив свої позиції та два-чотири роки за різними положеннями діятиме попередній режим вільного ринку й митного союзу. Великих перемог від виходу з ЄС, про які говорили ще два роки тому, як щодо контролю рибальства, Лондон не здобув.

Невизначене питання кордону між Ірландією і Північною Ірландією. Тобто його й надалі не буде, бо Британія погодилася дотримуватися правил попереднього торгового режиму. Для Лондона принципово не відривати умови торгівлі в Північній Ірландії від усього Сполученого Королівства.

Міграційні проблеми теж відклали. Громадяни ЄС, які працюють у Британії в певних сферах, до 2025 року зможуть ще в'їжджати за національними паспортами.

Радикали заявляли про повне розірвання зв'язків. Суттю брекзиту була максимальна свобода від усіх зобов'язань перед ЄС. Цього не сталося. Пандемія призвела до економічної кризи — Лондон мусив піти на поступки.

Росія матиме привід для внутрішньої пропаганди. Нібито це поразка Євросоюзу як невдалого проєкту. Розганятимуть теми виходу Італії та Греції. Лондон був жорсткий відносно Москви в питаннях регіональної безпеки. Росії буде легше вирішувати питання війни на Донбасі. Їй залишається домовитися з елітами Франції та Німеччини, з якими має комфортні відносини.

Зараз ви читаєте новину «Велика Британія вийшла з ЄС». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути