Прихід до Секретаріату президента Віктора Балоги віщував серйозні зміни. Так і відбувається. Почалися гучні кадрові призначення та звільнення, різкі заяви в бік Януковича й жорстке відстоювання повноважень президента.
Уже зрозуміло, що зміни у секретаріаті стосуватимуться не лише взаємин президента з урядом чи Верховною Радою, але й стосунків усередині президентської команди. Зокрема, Балога повернув до неї Олександра Зінченка, а ще сміливо припустив, що Віктор Ющенко залишить рідну партію — "Народний Союз "Наша Україна". Призначення Зінченка радником президента обурило бізнесову еліту "нашоукраїнців". Відкрито протестують Третьяков і Мартиненко. Незрозумілими стали й відносини "Нашої України" з президентом. Роман Безсмертний продовжує заявляти, що вона переходить в опозицію, тоді як Віктор Ющенко й далі відстоює створення широкої коаліції.
За якийсь час на Банковій з"являться і представники Партії регіонів
Постає природне запитання: юридична перепалка за повноваження президента з Кабміном і революційні зміни в оточенні Віктора Ющенка — це хаотична стрілянина президентського секретаріату чи планомірна реалізація якоїсь стратегії?
Спробуємо припустити друге. І в цьому разі сьогоднішні події не є розв"язкою, якимось кінцем. Їх слід розглядати лише як прелюдію до нового глобального перерозподілу впливів і повноважень у державі. Із подальшим перетворенням Віктора Ющенка на нейтрального арбітра, людину поза ідеологією. Він має перестати бути "помаранчевим", але й не перетворитися на "біло-блакитного". До того ж повинен зберегти та примножити свої повноваження.
Віктор Балога, очевидно, поставив собі за мету реалізувати-таки ідею: Ющенко — президент всієї України. Ідеться про повернення нинішньому главі держави статусу Кучми — якщо не юридично, то фактично.
Для цього Віктор Ющенко має віддалитися від учорашніх політичних соратників. Перші кроки для цього вже зроблено. Водночас він налагоджуватиме стосунки з деякими колишніми ідеологічними опонентами — команда президента вже активно контактує з представниками кучмівської еліти.
Не виключено, що жорстке протистояння з Януковичем зумовлене не бажанням побороти "донецьких", а спробою зробити його більш зговірливим і лояльним до Ющенка. Тоді за якийсь час на Банковій з"являться і представники Партії регіонів — як альтернатива колишнім есдекам чи "дніпропетровцям".
Зараз триває боротьба за те, щоб повернути повагу до президента. Війну розпочато, щоб потім гнів змінити на милість і широко розпростерти президентські двері для всіх. Можливо, це єдиний спосіб відновити різноманіття еліт, на якому так міцно трималася влада Леоніда Кучми.
Коментарі