середа, 11 січня 2012 08:11

"Українці не можуть одночасно сидіти на двох стільцях"

Автор: фото з сайта www.kpravda.com
  Тімоті Снайдер: ”Європейці забагато скаржаться. Але таким чином вони розбудовують інституції держави, що допомагають бідним, незаможним, дбають про літніх”.
Тімоті Снайдер: ”Європейці забагато скаржаться. Але таким чином вони розбудовують інституції держави, що допомагають бідним, незаможним, дбають про літніх”.

— Зараз важко спрогнозувати майбутнє Європейського Союзу. Фінансову і внутрішню кризу відносин він переживе з новими принципами і з новим центром. Осердям нової Європи стануть Німеччина та Польща, а також балтійські країни. На периферію відсунуться країни Південної Європи, — прогнозує американський історик Тімоті Снайдер, 42 роки.

Що зараз найбільше загрожує західній цивілізації?

— Якщо Європа й надалі існуватиме у наддержавній формі, вона буде в тому числі й мусульманською. Мусульмани, які живуть у ЄС зараз, нікуди не зникнуть. Молоді мусульмани навчаються у німецьких школах, виховуються у французьких дитячих садах тощо. Вони є частиною європейської цивілізації.

Зараз усі бояться Китаю. Але треба пам'ятати, що 20 років тому всі страшенно боялися Японії. А 30 років тому — Радянського Союзу. Часто держави, які ззовні видаються непорушними, мають багато внутрішніх клопотів. Вони роблять їх слабшими, ніж можна собі уявити. Тому боятися китайської загрози не варто. Історія має у своїй скриньці ще дуже багато сюрпризів для китайців.

Як американці сприймають кризу в Європі?

— Вони перебільшують її значення, бо мало знають, у чому вона полягає. Пересічний американець живе в ілюзії, що може сам себе всім забезпечити. Що діє цілком незалежно від решти. З одного боку, це дуже продуктивна позиція. Бо так маєш більше гнучкості та винахідливості у непростій ситуації. Але, з іншого боку, американці не розуміють ваги громадського життя. Не тямлять, скільки вони винні суспільству та державі. Так, європейці забагато скаржаться. Але таким чином вони розбудовують інституції держави, що допомагають бідним, незаможним, дбають про літніх. Це найбільша відмінність між громадянами США та Європи.

Україна не підписала Угоду про асоціацію з Євросоюзом. Ви вважали це нашим останнім шансом. Більше таких нагод не буде?

— Історія — річ тривала, тому нагоди будуть. Усе можна змінити за одне-два покоління. Але свої слова про останній шанс розтлумачу. Європейський Союз зараз має дуже обмежене зацікавлення у відносинах за межами власних кордонів. І коли ваш президент вирішує ув'язнити свого опонента Юлію Тимошенко — це чудова нагода для європейців узагалі незважати на Україну, залишити її у спокої. Ті європейці, які й раніше не хотіли мати справу з вами, отримали аргумент на свою користь.

Ідея бути частиною європейської цивілізації звучить привабливо. Гадаю, більшість українців на це питання готові відповісти "так". І зовсім інше питання: що це дає матеріально? Європейський ринок є найбільшим споживчим у світі, який узагалі існував в історії. Ви маєте з чим у цей ринок увійти, а Лондон, Париж або Прага — це міста, куди українець може вільно поїхати і там працювати. Ось, що об'єднує цивілізаційний бік вибору з фінансовою вигодою.

Чи здатна Україна бути мостом між Європою та Росією?

— Міст не можна вважати місцем для проживання. По мосту люди ходять, щоб дістатися якоїсь частини суходолу. У теперішньому світі такі мости стають дедалі непотрібніші. Європейці та росіяни мають прямі зв'язки. А українці не можуть одночасно сидіти на двох стільцях. Не вийде бути членом Європейського Союзу і мати спеціальні торговельні відносини з Росією. Не тому, що хтось вважає Росію поганою. Просто не можна бути одночасно у двох групах з різними наборами правил.

Зараз ви читаєте новину «"Українці не можуть одночасно сидіти на двох стільцях"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути