"Держбюро розслідувань установило причини, що сприяли розвалу Збройних сил України та анексії Кримського півострова. У державній зраді підозрюються президент-утікач Віктор Янукович, міністри оборони Дмитро Саламатін і Павло Лебедєв, а також начальник генерального штабу Володимир Замана", — йдеться у звіті ДБР, оприлюдненому 16 вересня. Розслідування триває.
Слідчі виділили п'ять основних епізодів. Перший — скорочення Збройних сил із 240 тис. до 162 тис. військовослужбовців упродовж 2012–2013 років. Ідеологи "реформи ЗСУ" пропонували розпродати майже половину військового майна. Під виглядом утилізації вистріляли сотні тисяч боєприпасів 152-го калібру, реактивні системи "Град", "Ураган", "Смерч", артилерійські системи мінометного вогню.
Друге — підрив мобілізаційної готовності. 2013-го скоротили половину військкоматів. Військові частини укомплектували лише на 25–55%. Знищили облік військової техніки.
Третє — знищили систему протиповітряної оборони Криму.
Управління протиповітряною обороною Криму передали командуванню Військово-морських сил України на півострові, що пізніше перейшло на бік ворога. Вивели зі складу Повітряних сил і скоротили одну з двох бригад, на озброєнні якої стояли зенітні ракетні комплекси С-300В. Некерованість військами проявилася вже на початку захоплення Криму в лютому 2014-го. 10 російських військових транспортних літаків Іл-76 перетнули кордон України. У небо підняли винищувач СУ-27 — аж з аеродрому "Миргород" у Полтавській області. До його прильоту в Крим російські літаки вже сіли на аеродромі Чорноморського флоту РФ.
Четверте — організаційні зміни 2013 року в ЗСУ суперечили законодавству та не були внесені до стратегічних оборонних документів. Це завадило армії сформувати ударну групу й захистити територіальну цілісність України.
П'яте — не було реакції на зовнішні загрози. Розвідка свідчила про підготовку наступальної операції РФ наприкінці 2013-го — початку 2014 років. Не привели ЗСУ до вищих ступенів боєготовності, не організували територіальної оборони та масштабних військових навчань у Криму.
— Нові докази державної зради Януковича та його уряду важливі для міжнародних судів, до яких Україна подавала позови про анексію, — каже політолог Тарас Березовець, 45 років. — Звільнення Криму — проблема десятиліть. Півострів можна повернути, коли почнеться розпад Росії. Ознак цього нині немає.
Крим вважається дражливим моментом у перемовинах із Москвою. Тому наша влада залишила ритуальну риторику для внутрішнього користування. У заявах за кордоном Зеленський згадує про анексію. Але мають бути дії. Треба ініціювати слухання в Раді безпеки Організації Об'єднаних Націй, на Генасамблеї, в Раді Європи. Це працювало в попередні роки.
Троє з чотирьох фігурантів розслідування ДБР — Янукович, Лебедєв і Саламатін — переховуються у Росії. Замана торік балотувався від партії "Сила і честь" до Верховної Ради.
Коментарі