— Відбувається заміна генеральського корпусу. Генералами стають нові професійні військові з бойовим досвідом. Система оновлюється, — каже 45-річний Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.
З початку війни на Донбасі 50 військових отримали генеральські звання. А за перші 15 років незалежності їх присвоїли 637 особам.
— Зараз в Україні 187 генеральських посад. Це дуже багато. В США та інших західних країнах їх значно менше, — говорить військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов, 52 роки. — Наприклад, у заступника начальника Генштабу є чотири замісники. Всі вони — генерали. Якщо зі званням полковника займаєш генеральську посаду, то через три роки тобі присвоюють генерала. У нас звання прив'язані до вислуги років і посади. А в західних арміях — до досягнень.
Дуже мало генералів самі брали участь у військових діях. Хоча 90 процентів мають статус учасника бойових дій. Насправді ж вони виїжджали на кілька тижнів у штаб АТО в Краматорську. Потім поверталися в тил і сиділи над картами. І навіть це в них виходило погано. Адже сталися такі трагедії, як Іловайськ, Дебальцеве. Реально офіцерів із бойовим досвідом, які на початку війни мали звання підполковника, командира батальйону, а сьогодні є генералами і перебувають на керівних посадах, — одиниці.
Маємо відповісти на питання: яку армію хочемо побудувати? Неефективну й застарілу чи західного зразка, що відповідала б вимогам сьогоднішніх реалій? Треба реформувати штатну структуру, переглянути необхідну кількість генералів, сформувати військову доктрину, за якою діятимуть Збройні сили. Тоді буде зрозуміло, як має формуватися керівна частина армії.
Коментарі
1