Україна затримує виплати своїм громадянам, які виграли справи проти неї в Європейському суді з прав людини. Накопичився приблизно піврічний борг.
— Борг є як перед фірмами, так і людям, — уточнює правозахисник Євген Захаров, 60 років. — Показовий приклад фірми "Агрокомплекс", коли держава не заплатила компанії за виконану роботу. Підприємство відсудило через Європейський суд із прав людини рекордну суму — 27 мільйонів євро. Це ще справа часів Леоніда Кучми — той прямо втручався у роботу судів, змушуючи їх ухвалювати рішення на користь держави. Зрозуміло, що Україна не мала шансів цю справу виграти, бо права фірми справді порушили.
Друга частина заборгованості — справи окремих людей, так звані клонові рішення. Люди працювали у держустановах, які збанкрутіли. Робітникам не віддали зарплату. Українські суди визнали їхню правоту, але борг так і не повернули. Від 2005 року таких справ було 70-80 відсотків того, що розглядав Європейський суд проти України. Спочатку їх вирішували кожну окремо. Згодом побачили, що це системна проблема й сказали: даємо вам рік на її розв'язання. Українська держава нічого не зробила. Україні дали ще рік. Знову нічого. Тож рішення ухвалили гамузом — "клоново" для всіх подібних позовів. На кількасот рішень Євросуду в українському бюджеті не були передбачені такі кошти. Потрібно змінити держбюджет.
У нас досі сталінська практика — якщо підприємство банкрутує, спочатку розрахуватися з державою, а що лишиться — людям. Уряд від цього відмовитися не хоче. Можливо, рішення Європейського суду стимулюватимуть до змін. Легше законодавчо змінити процедуру банкрутства.
Коментарі
4