Американська газета "Волл Стрит Джорнал" описує фрагмент понеділкового інтерв'ю президента Віктора Януковича західній пресі. Журналісти цікавилися звільненням Юлії Тимошенко.
"Якого роду сигнал ми даємо суспільству? — запитав Янукович. — Що, для того, щоби коїти злочини, потрібно бути членом опозиції?".
Підвищивши голос, Янукович закликав Захід поважати його країну.
— Для Януковича доля Тимошенко визначена, — коментує керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, 52 роки. — Вибір зробили: Тимошенко залишиться у в'язниці. В оточенні президента сподіваються, що Євросоюз рано чи пізно змириться з цим і погодиться на продовження співпраці з Україною. Але це не дуже точна оцінка ситуації. На нас чекає охолодження стосунків з ЄС і Заходом.
Європа відклала візит Януковича до Брюсселя, який планували в четвер. Що буде далі?
— Першим негативним наслідком може стати непідписання Угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі. Сполучені Штати діятимуть гнучкіше — співпрацюватимуть з Україною в геополітичних питаннях, але не демонструватимуть особливого ставлення до Києва.
Чому Янукович кинув виклик Заходу?
— Це рішення скоріше у площині психології: Янукович не любить, коли на нього жорстко тиснуть ультиматумами. Те саме проявилося й у стосунках з Кремлем. У Москві це зрозуміли і змінили тактику. А жорсткий тиск Заходу дав зовсім інший результат. Мабуть, оточення президента переконало його, що нічого трагічного не станеться, Євросоюз нікуди не дінеться.
Тобто Тимошенко годі очікувати декриміналізації статті чи помилування?
— Ніяких ознак розгляду закону про декриміналізацію в парламенті нема. Помилування можливе, якщо про це просить засуджений або його захист. Тимошенко на це не піде. Їй залишається один шлях — пройти усі судові інстанції в країні, а потім апелювати до Європейського суду з прав людини. Він може визнати, що суд відбувся з порушенням прав на справедливе судочинство та з порушенням європейських стандартів. Це буде черговий ляпас правоохоронній і судовій системі України, але не виправдання чи звільнення Тимошенко.
Яка доля партії "Батьківщина"?
— Якщо Тимошенко залишиться за ґратами, це викличе певну деморалізацію серед партійців. Внутрішня боротьба у керівництві посилиться. Воно виявилося нездатним мобілізувати своїх прихильників на серйозний захист своєї лідерки. Багато чого залежатиме від того, який шлях обере Наталія Королевська — розвиватиме свій проект чи очолить "Батьківщину" на парламентських виборах. Поки що Олександр Турчинов не хоче віддавати партійне кермо. Але в партії ставлення до нього неоднозначне.
Віце-прем'єр Сергій Тігіпко говорить про високу ймовірність переорієнтації України на Митний союз. Який ваш прогноз?
— Охолодження відносин з ЄС не означатиме, що ми на другий день вступимо в Митний союз. Це суперечить економічним інтересам експортерів-олігархів. Бо треба буде виходити зі Світової організації торгівлі, відмовлятися від зобов'язань перед партнерами. Потеплішання між Москвою і Києвом вірогідні. Але тиснути на газових перемовинах Україна не зможе. Для Кремля справа Тимошенко — не аргумент. Навпаки, охолодження відносин із ЄС посилить позицію Росії у стосунках з Україною. З'явиться більше аргументів в агітації до вступу в Митний союз чи Єдиний економічний простір.
Коментарі
3