Експерт з питань України та Росії французького Інституту міжнародних та стратегічних відносин Арно Дюб"єн, 31 рік, каже, що тяганина зі створенням коаліції зашкодила іміджу України в Європі, а чіткого бачення економічної політики Тимошенко не має.
Чи вірять в Європі у тривалість помаранчевої коаліції?
— Тяганина з її створенням породила в Європі скептицизм щодо України. Це не сприяло поліпшенню іміджу вашої держави. З іншого боку, об"єднання "помаранчевих" все ж таки довело незворотність демократичного процесу. Тепер ніхто на Заході не сумнівається, що дозрівання української демократії не зупиниться.
Щодо тривалості коаліції, то багато що залежатиме від політики прем"єра Юлії Тимошенко. Наприклад, чи знову буде реприватизація. Формально Тимошенко домоглася прем"єрства, проте її позиція зараз доволі нестійка. У подібній ситуації був прем"єр Віктор Ющенко 2001 року.
Як Тимошенко тепер керуватиме економікою?
— Вона вже заявила, що пом"якшить свою економічну політику. Хоча чіткого її бачення у лідерки БЮТ немає. І в цьому вона кардинально відрізняється від Юрія Єханурова.
Найімовірніше, Тимошенко поводитиметься обережніше, ніж торік. Вона мала достатньо часу для аналізу своїх помилок. Уже не буде гучних скандалів навколо її імені, хоча ситуація може бути непередбачуваною. Цікаво подивитися, як вона будуватиме стосунки з Ринатом Ахметовим.
Газові угоди з Росією справді переглядатиме?
— Цього зараз ніхто не знає. Невідомо, про що говорила Тимошенко торік під час зустрічей з російським керівництвом. Очевидно одне: в ці газові домовленості втягнута частина оточення президента Віктора Ющенка. Їхній перегляд може спричинити напругу у відносинах між Тимошенко та цими людьми.
Цікаво, як вона будуватиме стосунки з Ринатом Ахметовим
У будь-якому разі Україні не слід розраховувати на повернення до тих цін на газ, які були 2005 року. Сподівання на це — ілюзія.
Як формуватимуться стосунки прем"єра Юлії Тимошенко з Росією?
— Усі пам"ятають, як у січні минулого року Юлія Тимошенко нервувала Росію. Москва сприйняла її призначення на прем"єрську посаду як справжню образу. Проте після візиту Тимошенко до Москви у вересні 2005 року Росія закрила кримінальну справу щодо неї. Тепер Російська Федерація розглядає лідерку БЮТ як серйозного політичного гравця, який має великий вплив в Україні. І ставлення Росії до Тимошенко суттєво змінилося. Наприклад, Москві цікава її позиція стосовно НАТО: ентузіазму щодо вступу в блок вона не виявляє. Сьогодні Росія нервовіше реагує на Анатолія Гриценка чи Бориса Тарасюка, ніж на Тимошенко.
І ще одне. Якщо порівнювати Тимошенко з Ющенком, то останній програє у вмінні вести політичні битви. Тимошенко ж — справжній політик. Вона набагато більше прагне влади. Відчуває людей та обставини. І Росія це помітила. Не виключено, що підтримуватиме Тимошенко на наступних президентських виборах.
Чого варто чекати від дуету прем"єра Тимошенко та голови парламенту Порошенка?
— Я виключаю навіть саму можливість будь-якої співпраці між ними. Хтось в Україні чомусь сподівається на поліпшення їхніх стосунків. Та між ними будуть ті самі ігри й інтриги, що й раніше.
Чи вважаєте ви Тимошенко послідовником прозахідного курсу України?
— Так. Юлія Тимошенко — це справді європейський політик. Торік у Франції її дуже добре приймали. Проте надалі ставлення до неї Заходу залежатиме від багатьох чинників. Насамперед від того, якою буде її регіональна політика, чи вдасться досягти всередині коаліції згоди щодо НАТО.
Коментарі