Цукор — один із головних наших національних продуктів. Особливо на селі, де активно практикується власне виробництво міцних алкогольних напоїв і консервування фруктів. Тому його подорожчання викликає тривогу часом більшу, ніж зростання цін на бензин чи м"ясо.
За даними Мінекономіки, за перші десять днів лютого середні ціни на цукор зросли з 3,68 до 4,34 грн. Тобто майже на 18 відсотків. У деяких областях, наприклад, Закарпатській, уроздріб цукор продають по більш як 5 грн.
Народ тихенько панікує. У кого здають нерви, скуповує цукор за сьогоднішньою ціною. Завтра, мовляв, ще дорожче буде.
У деяких областях уроздріб цукор продають за більш як 5 гривень
Цукровим ринком в Україні володіють вісім-десять компаній, які можуть диктувати ціни. Експерти кажуть, що товару в них вистачає, але його навмисне притримують. Нібито для того, щоб проштовхнути ввезення в країну 260 тисяч тонн цукру-сирцю. І, відповідно, нагріти на цьому руки. Тому й ціни зросли.
Справді, просто так підскочити вони не повинні. Сезонне підвищення ціни цукру буває на початку літа. Тоді вичерпуються торішні запаси, водночас зростає попит: люди масово консервують свіжі овочі й фрукти.
Тепер за цукрові ціни взявся уряд. Сільськогосподарський міністр Олександр Баранівський звинуватив монополістів і заявив, що максимальна роздрібна ціна має бути 4,3–4,4 грн. Кабмін доручив Антимонопольному комітетові розібратися з причинами подорожчання, а також запровадив ліцензування експорту цукру — щоб не вивозили.
Хоча практика свідчить: адміністративними методами збити ціни навряд чи вдасться. Хто не вірить, нехай запитає в Юлії Тимошенко: як вона здешевлювала бензин та м"ясо. Отож ані на Олександра Баранівського, ані на Кабмін в цілому сподіватися навряд чи варто. Їхня активність зараз навіть трохи дратує. Адже уряд мав би запобігти такій ситуації, а не гарячково гасити пожежу.
Росіяни скуповують сіль,
сірники і цукор
А нам зараз головне — не панікувати. Не скуповувати цукор за нинішніми цінами, підіграючи спекулянтам. Бо ж ажіотаж тільки сприятиме зростанню ціни.
Тим часом дорожчає не лише цукор. За першу декаду лютого на 15 відсотків зросли ціни на моркву, на 10 — на буряк, майже на 9 — на капусту. Ті чи інші товари або послуги дорожчають постійно. Мабуть, слід уже звикнути. І, знову ж таки, не панікувати.
А то буде так, як в Росії. Там чутки про те, що у відповідь на заборону ввезення нашого молока та м"яса Україна припинить експорт солі, призвели до ажіотажного попиту на неї. Різко зросли ціни. Заразом росіяни почали чомусь скуповувати сірники і той-таки цукор. Бо запанікували.
Коментарі