Колишній ректор Національного університету податкової служби Павло Мельник утік з-під арешту до США — у місто Сан-Маркос, Каліфорнія. Там же перебувають його колишня дружина Олена й дочка Алла. До Америки він прибув із паспортом громадянина однієї з балтійських країн. Це підтвердила Генпрокуратура, яка підозрює екс-ректора в отриманні хабара.
— Із Мельником повториться історія екс-прем'єра Павла Лазаренка, — каже політичний експерт, доцент кафедри міжнародної економіки Київського торговельно-економічного університету Олександр Дудчак, 43 роки. — Тобто в Україну його не повернуть, доки в нього не закінчаться гроші. Їх у Мельника менше, ніж у Лазаренка. Далі його, вже без коштів, видадуть Україні. Штати не триматимуть у себе людину, яка хоче уникнути звинувачень у корупції. Максимум — він стане розмінною монетою у якихось політичних іграх.
Практика отримання українцями іноземного паспорта чи дозволу на проживання не нова. Є держави, де офіційна робота за трудовою візою є підставою для надання посвідки. В інших для цього можна взяти шлюб із громадянином цієї країни й прожити там певний термін. Також використовують національні "карти" — румуна, поляка, угорця тощо. Вони дають преференції одноплемінникам з інших країн.
Багато держав надають дозвіл на проживання людям, які інвестували певну суму в тамтешній бізнес або нерухомість, пояснює Олександр Дудчак:
— У Німеччині це інвестиція в економіку в розмірі 250 тисяч євро. У Болгарії — 500 тисяч євро, Румунії й Хорватії — 100 тисяч євро. Деякі країни, наприклад Австрія, вимагають активних вкладень у підприємства. Та останнім часом Європа значно знизила ці планки.
Дорогими, як і раніше, є США та Велика Британія. Охочим постійно жити в цих країнах потрібно інвестувати в їхні економіки мільйон доларів та мільйон фунтів відповідно.
Громадянство коштує дорожче за посвідку на проживання. Кіпрський паспорт до кризи обходився в 10 млн євро інвестицій. Тепер підданими країни можуть стати інвестори, які через кризу втратили в їхніх банках 3 мільйони євро. Для литовського громадянства слід відкрити фірму зі статутним капіталом 35 тисяч євро і щороку платити від 28 тисяч євро податків. Відносно доступним є громадянство Канади — 220 тисяч канадських доларів "незворотних" інвестицій, які потім неможливо вивести з країни.
Більшість країн дадуть заможній людині щонайменше дозвіл на проживання. Така особа не зможе хіба що голосувати та бути обраною.
Багатих цікавлять тільки держави Європи й Північної Америки. Але згодом там виникають питання до прозорості бізнесу. Наші ж люди часто вважають, що оскільки вони легко перевели гроші в країну, далі проблем не буде.
Важливо бути законослухняним там, де хочете отримати посвідку на проживання. На це дивляться прискіпливіше, ніж на те, які закони ви порушували у рідній країні та чи мали конфлікти в політичній площині. Невизнання Україною подвійного громадянства до уваги не беруть. У США вважають, що паспорти інших держав — для колекції. Та й в Україні на це "порушення" немає покарання.
Коментарі
11