Секретар Бюро національної безпеки Польщі Владислав Стасяк, 41 рік, сподівається, що внутрішня ситуація в Україні не перешкоджатиме українсько-польському співробітництву.
Чи монополія Росії на поставку енергоносіїв до України та Польщі становить спільну загрозу національній безпеці обох держав?
— Це справді серйозна проблема. Її засвідчує недавня ситуація з транзитом нафти через Білорусь. Погано, коли через подібні суперечки між двома державами під загрозою опиняється безперервність поставок енергоносіїв і стабільність функціонування інших держав.
Добудова нафтогону Одеса — Броди через Польщу могла б принаймні частково стати виходом із ситуації?
— Це один із варіантів. Зараз над цим працюють спеціальні урядові комісії.
Коли будівництво могло б завершитися?
— Я зараз не можу сказати. Як тільки пояснимо одне одному всі пов"язані з добудовою нафтогону проблеми, тоді все це пришвидшиться. Воля до співробітництва є і з польського, і з українського боку. Добудова нафтогону — питання нашої спільної відповідальності.
Через теперішню внутрішню ситуацію в Україні не виникає проблем у двосторонніх відносинах?
— Ми не маємо наміру вникати у внутрішню ситуацію в Україні. Просто хочемо гарного співробітництва з демократично обраною українською владою. Сподіваюся, ваша внутрішня ситуація цьому не перешкоджатиме.
Зрештою, будь-яка влада в Україні мусить шукати джерела постачання енергоносіїв. І в цьому ми можемо співпрацювати. Також Польща може поділитися досвідом інтеграції до Європейського Союзу чи НАТО. Тобто в таких фундаментальних питаннях співпраця можлива в будь-якому разі.
Швидка інтеграція України в НАТО є близькою перспективою чи це відкладається вже надовго?
— Справді, український прем"єр-міністр Віктор Янукович заявив про відкладення швидкої інтеграції в НАТО. Ми ставимося до цього рішення з повагою. Позиція Польщі чітка: двері до НАТО залишаються відчиненими, але вирішувати самій Україні. Ми ж пропонуємо свій досвід інтеграції і вважаємо НАТО простором стабільності.
В Україні прем"єрська команда хоче суттєво обмежити повноваження Ради національної безпеки і оборони. Що про це думаєте?
— Це справа України. Польща є державою, де така структура функціонує. Але є й країни, де подібних рад немає.
Коментарі