Ексклюзиви
середа, 15 листопада 2006 18:19

Розгортається війна за соняшник

Цього року зібрано понад 5,4 млн т соняшнику. Це справді рекордний врожай. До того ж культура залишається однією з найліквідніших: сьогодні аграріям за тонну насіння дають 1000–1100 грн — залежно від якості.

А де великі гроші — завжди зацікавленість посередницьких структур. За український соняшник розгортається справжня війна з підключенням важкої артилерії — парламенту. У Верховній Раді зареєстровано законопроект, яким хочуть змінити правила вивезення з країни соняшникового насіння.

Нині експортне мито на нього становить 17%, що обмежує вивезення. Податок запровадили кілька років тому. Його прихильники стверджують — це працює на аграрну економіку. Адже завдяки миту Україна торгує переважно не сировиною, а готовою продукцією. Наша держава вийшла на перше у світі місце з продажу соняшникової олії, освоївши ринки країн ЄС, Близького Сходу та Північної Африки. Її вже купують 47 держав. За роки дії обмежень на вивіз соняшнику експорт зріс із 200 тис. т до 1,5 млн.

Експорт насіння залишається привабливим навіть за 17 відсотків мита

Завантажені вітчизняні переробні потужності. Миловарні використовують олію як сировину, забезпечуючи країну туалетним милом. Безперебійно працюють маргаринові комбінати.  Хлібопекарі, кондитери також користуються переважно вітчизняною сировиною. Є податки до казни, робочі місця, зарплата, задоволений споживач. Навіть для тваринництва вигідніше, аби соняшник переробляли на вітчизняних заводах. Бо тоді шрот — цінний білковий корм — залишається переважно у країні.

Звісно, немало торговельних структур як у нас, так і за кордоном  зацікавлені, аби Україна — третя після Аргентини та Росії за обсягами вирощування соняшнику держава — продавала сировину. Посередники, які скуповують по селах насіння, хочуть скасувати експортне мито. Аргументують це так: ми платятимо аграріям за соняшник менше, тому що через мито він не надто привабливий для експорту. Але таке твердження розбивають статистичні звіти митників: протягом перших восьми місяців нинішнього року за кордон вивезено насіння олійних культур на $108,6 млн. Отже, експорт залишається досить привабливим навіть за 17-відсоткового мита. Навряд чи навіть у разі його скасування торговці платитимуть аграріям за вирощене більше. Вони захищають інтереси селян тоді,  коли мають від цього зиск.

Скасування мита на експорт соняшнику пояснюють і потребою вступу України до Світової організації торгівлі. Але ж ще торік парламент ухвалив відповідний закон, з положеннями якого погодилися країни-члени СОТ. Ухвалюючи тоді цей документ, народні обранці згадали про вітчизняного виробника. Так роблять у багатьох країнах, котрі увійшли до СОТ, не поступившись при цьому своїми економічними інтересами. Закон передбачає, що з моменту вступу України до СОТ ставка експортного мита становитиме 16% і надалі шість років поспіль зменшуватиметься на 1%.

Зараз ви читаєте новину «Розгортається війна за соняшник». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути