Петро Порошенко передав посаду президента своєму наступникові. Однак він залишається в Україні головною мішенню для проросійських сил. На адресу екс-президента продовжують литися потоки бруду і відвертої брехні.
Порошенко є найбільшим рушієм українських інтересів. Президентські вибори були прелюдією до реваншу, а головні події битви за Україну розгортаються під час кампанії до Верховної Ради. В інтересах противника торпедувати Порошенка, щоб його "Європейська солідарність" не пройшла до парламенту. Якщо їм це вдасться, реванш буде повним і стане можливим відкат зі здобутих українських позицій.
Противник завдає ударів по напрямках саме тієї "тріади", яку Порошенко підняв на щит як свої найбільші здобутки: армія, віра, мова.
Так, громадська організація Олени Бережної (матері колишньої "регіоналки" Ірини Бережної, загинула влітку 2017 року. — ГПУ), затриманої 9 травня за носіння забороненої георгіївської стрічки, намагалася оскаржити в суді ухвалення закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Марно.
Одіозний єпископ РПЦ Гедеон (Юрій Харон), депортований з України при владі Порошенка, подавав позов для скасування постанови Верховної Ради і звернення президента до Вселенського патріарха про надання томосу Православній церкві України. Однак Верховний Суд відбив атаку на томос і закрив провадження. Та проросійські сили не зупиняються: у судах, зокрема і в Конституційному, розглядаються справи про нібито "незаконність" перейменування Московського патріархату на Російську церкву в Україні.
Спільним фронтом виступають Нестор Шуфрич, однопартієць кума Путіна — Віктора Медведчука, та Андрій Портнов, партнер Медведчука у контролі над каналом NewsOne. Колишній керівник управління адміністрації Януковича з питань судоустрою, ідеолог антидемократичних "законів 16 січня", ймовірний співавтор постанов ВР АРК на початку російської окупації Криму, Андрій Портнов повернувся в Україну після інавгурації Зеленського. І подав до Державного бюро розслідувань щонайменше чотири заяви про нібито "скоєння злочинів" Петром Порошенком за час, коли той був Верховним головнокомандувачем ЗСУ.
Портнов заявив про "державну зраду, спроби захоплення державної влади і перевищення службових повноважень" Порошенком на підставі подій 25 листопада 2018 року, коли російські силовики захопили в Чорному морі три кораблі і 24 моряків ВМС України. А Шуфрич вбачає "держзраду" екс-президента в його діях улітку 2014 року, коли в Україну вторглася регулярна армія РФ і загинули тисячі людей.
Екс-заступник глави АП Портнов ще до повернення в Україну анонсував велику кількість подань на Порошенка. Насправді ці скарги не тягнутимуть за собою жодних юридичних наслідків. Та Портнов і не ставить перед собою таку ціль. "Це просто юридичний тролінг, що не має на меті притягнення когось до кримінальної відповідальності. Адже всі розуміють, що там немає складу злочину. Ідеться лише про створення інформаційного шуму", — коментує ситуацію адвокат Ігор Головань.
Захисник нагадав: за чинними Кримінально-процесуальним кодексом, що його у 2012 році укладав сам Портнов, слідчий зобов'язаний внести до реєстру "будь-яку маячню". І Портнов своїм "обвинувальним спамом" намагається показати, що "диму без вогню не буває".
Головань вказує, що заяви Портнова й Шуфрича узгоджені в часі та змісті з позицією Росії. Зокрема, подання Портнова про "зраду", нібито пов'язану з походом українських суден з Одеси в Азовське море, з'явилося за кілька днів до ухвали Міжнародного трибуналу з морського права. Аргументація заяви дивним чином збіглася з позицією РФ щодо Гамбурзького трибуналу. Але й така підтримка української "п'ятої колони" Кремлю не допомогла. 25 травня трибунал виніс рішення на користь України: Кремль має негайно звільнити і військовополонених моряків, і кораблі. Окремим пунктом ухвали судді підкреслили, що українська влада переходом на Азов не чинила "військову провокацію", хоча на цьому наполягають і Кремль, і Портнов.
Не менш показовим є інший "збіг". Портнов ховався по закордонах під час усієї каденції Порошенка, а до Києва повернувся одразу після того, як президентом став Зеленський. Олігарх Ігор Коломойський розставляє свої кадри навколо президента — від глави адміністрації до керівника охорони — та узгоджує з Портновим правові позиції. В інтерв'ю "Українській правді" Коломойський визнав, що Портнов йому "юридично допомагає вже років 20", вони зустрічались і у Відні, і вже в Україні з метою продовження співпраці. Власне, на запитання, чи він підтримує позови Портнова проти Порошенка, Коломойський відповів прямо: "Скоріше, так. Морально я на його боці".
Народний депутат Володимир Ар'єв, голова української делегації в парламентській делегації Ради Європи, констатує:
— Подання Портнова зроблено для того, щоб підірвати позиції України на міжнародних майданчиках. Ці дії повністю збігаються із позицією Москви. Атакуються здобутки української влади за останні п'ять років.
За висновком делегата в ПАРЄ, "Росія руками Портнова і Шуфрича намагається помститися не лише Порошенку, а Україні, яка досі робила все, щоб стати сильною європейською державою, відновлювала незалежність, державність і обороноздатність". Під час парламентської виборчої кампанії "здійснюється атака на фундамент України" — томос про автокефалію, державну мову, нове військо, антиросійські санкції. Політик закликав "патріотів, добровольців, волонтерів і всіх, хто захищав Україну ці п'ять років, пильнувати, щоб їхні здобутки не виявилися марними".
Коментарі
1