"Дії нового керівництва Міністерства охорони здоров'я ставлять під загрозу продовження медичної реформи. Тиск на керівництво директоратів — приклад політичних репресій. Щоб вам запропонували звільнитися "по-хорошому", достатньо мати власну думку, захищати закон і зміни, — йдеться у відкритому листі працівників МОЗ до прем'єр-міністра Олексія Гончарука. Його оприлюднили 24 вересня. — Нам прямо кажуть, що тепер треба працювати "по понятіям". Робота міністерства паралізована три з половиною тижні".
23 вересня заступник міністра охорони здоров'я Михайло Загрійчук запропонував написати заяву на звільнення голові директорату медичних послуг Оксані Сухоруковій. Вона відмовилася.
— Маємо розбіжності в поглядах, — каже Загрійчук на нараді з директоратами відомства. На засідання прийшли майже 50 працівників. Запис розмови оприлюднила "Українська правда". —
Я б хотів, щоб особа на цій посаді повністю відповідала моєму баченню. Я запропонував Оксані Сухоруковій піти. Вона відмовилася. Має право. Сказала, з нею підуть люди. Але ми просимо всіх залишитися.
— Керівництво міністерства прагне призначати й звільняти глав департаментів охорони здоров'я при облдержадміністраціях, — говорить Оксана Сухорукова, 44 роки. Це суперечить закону й реформі децентралізації.
Працівників у МОЗ набирали через конкурси згідно з реформою держслужби від 2015 року. Міністерство оновилося на 60%.
— Жодну чесну та компетентну людину не мають звільнити без належних підстав, — каже прем'єр-міністр 35-річний Олексій Гончарук. — Після повернення з відрядження керівник міністерства Зоряна Скалецька знайде вирішення проблеми.
— Бачимо протистояння між новою державною службою і старою фармацевтичною мафією, — вважає Євген Дикий, 46 років. У 2016–2018-х виконував обов'язки директора науково-дослідного протичумного інституту МОЗ. — Можуть відновити непрозорі закупівлі ліків.
Запобіжник від згортання медичної реформи — громадськість. У нас потужні організації пацієнтів. Якщо виступлять єдиним фронтом на захист реформаторів, влада може змінити керівництво міністерства.
Зеленський підписав закон №1066 (спрощує працевлаштування та звільнення чиновників. — ГПУ). Нова влада вбиває реформу держслужби. Раніше було чітке розділення: міністри й заступники — політичні фігури. А держслужбовців призначали за конкурсом. Вони аполітичні професіонали, зберігають посади після зміни влади. Тепер будь-якого чиновника можна звільнити, якщо його позиція відрізняється від думки міністра. Незалежно від того, чи якісно він виконує обов'язки.
— Міністерство охорони здоров'я — приклад вдалої реформи апарату. Уляні Супрун вдалося сформувати професійну команду на конкурсних засадах, — говорить 55-річний Сергій Сорока, експерт групи "Реформа публічної адміністрації". — Останні події в МОЗ програшні для нової голови відомства. Вона має лише два варіанти: звільнити свого заступника, який заварив цю кашу, або всю команду міністерства. Останнє призведе до збоїв і паралічу його роботи.
На держслужбу братимуть контрактників
– Починаємо процес повного перезавантаження влади, – каже прем'єр-міністр Олексій Гончарук, 35 років, на прес-конференції 25 вересня. Оголошує про звільнення низки чиновників. Зокрема, керівників Державної архітектурно-будівельної інспекції, Держслужби геології та надр, Держагентства резерву, Укртрансбезпеки. Це зробили завдяки спрощенню процедури, згідно закону №1066, наголошує. Нових голів цих відомств наберуть за конкурсом, додає.
Закон також вводить контрактну держслужбу.
– Контракт – це тільки один з інструментів, застосовуватимемо для окремих державних службовців, – додає Гончарук.
– Закон встановлює квоту у 7 відсотків для контрактників загальної кількості працівників державного органу, – говорить Сергій Сорока, 55 років. – Мова йде про можливість створювати тимчасові проектні групи.
Так держслужба буде гнучкіша.
Коментарі