Конфлікт між урядом і президентом навколо ухваленого Верховною Радою Закону "Про Кабінет Міністрів України" поховав надії на те, що Ющенкові врешті вдасться знайти хоч якийсь компроміс з Януковичем. Позиція двох чільників держави — саме так, адже за новим законом уся повнота виконавчої влади нині не лише де-факто, але й де-юре переходить до прем"єра — все ще залишається непоступливою. Президент, якого політреформа та активні дії "антикризової" коаліції перетворили на "кульгаву качку" (цим терміном в США називають президента, в якого закінчуються повноваження), здається, прокинувся від "зимової сплячки". Він дає зрозуміти, що кабмінівський закон — це той Сталінград, який він та його оточення здавати не збираються.
Проблеми із законом були прогнозовані з самого початку. Юристи нараховують у ньому як мінімум 11 протиріч із Конституцією, тому його згодом може скасувати Конституційний суд. Основні розбіжності стосуються позбавлення президента права розпускати парламент, неможливості впливати на кандидатуру прем"єра і втрату головного права глави держави — визначати зовнішню та оборонну політику держави. Бо в разі підписання закону Олександром Морозом Ющенко позбавляється можливості призначати двох своїх останніх міністрів в уряді — закордонних справ і оборони.
Президент прокинувся від "зимової сплячки"
Проте перемога "регіоналів" може мати найгірші наслідки саме для них. Отримавши тактичну перемогу над президентом в обмін на підтримку імперативного мандату для місцевих рад (відтепер партії можуть виганяти своїх депутатів, що перейшли до інших фракцій) та закону про опозицію для БЮТ, Партія регіонів не помітила пастки, в яку її заманила Юлія Тимошенко.
З одного боку, кабмінівський закон не лише віддає всю повноту влади уряду, але й робить його єдиним відповідальним за стан справ у державі. Віднині Партія регіонів та її союзники соціалісти й комуністи не зможуть апелювати до виборців, звинувачуючи оточення Ющенка в гальмуванні своєї політики.
З іншого боку, Тимошенко вкотре зіштовхнула своїх опонентів — Ющенка та Януковича в безкомпромісній боротьбі "хто кого". Вона дала главі держави дві альтернативи: або стати "англійською королевою", або змести всі фігури з шахової дошки, оголосивши дострокові вибори вже цього року. Крім того, існує думка, що в разі розпуску парламенту, Партія регіонів і БЮТ мають секретну угоду щодо підняття прохідного бар"єра до 7–10%. Якщо станеться саме так, всі інші політичні партії, включно з "нашоукраїнцями", соціалістами та комуністами, виявляться німими статистами тріумфу двох "старших братів".
Коментарі