Міжнародний валютний фонд 18 грудня затвердив нову програму допомоги Україні на $3,9 млрд — 108 млрд грн. $1,4 млрд першого траншу має надійти 25 грудня. Потім кошти планують виділяти щопівроку.
Того ж дня Світовий банк вирішив надати Україні фінансові гарантії на $750 млн. Гроші мають сприяти реалізації реформ у банківській системі, у сфері пенсійного забезпечення, протидії корупції, скасуванню мораторію на продаж сільськогосподарських земель, а також забезпечити їхнє подальше впровадження.
— Українська влада за підтримки партнерів відновила економічну стабільність та зростання, — каже перший заступник директора МВФ Девід Ліптон, 52 роки. — Допомогли розсудлива фіскальна та монетарна політика, гнучкий обмінний курс. Київ затвердив надійний бюджет на 2019 рік, підвищив тарифи на газ і опалення та ухвалив законодавство для вдосконалення управління в державних банках.
За попередньою програмою з 2015 року Київ отримав чотири транші — $8,7 млрд із можливих 17,5, бо не виконав вимог Фонду в повному обсязі.
— Останній транш від МВФ ми отримали у травні торік. На поновлення співпраці пішло майже півтора року. Це можна було зробити втричі швидше. Фонд вимагає те, що потрібно в першу чергу Україні. Ці кроки можуть бути болючі, тому шкодять рейтингам влади перед виборами, — каже інвестиційний банкір Сергій Фурса, 36 років.
— МВФ наполягав на створенні ефективного антикорупційного суду, пенсійній реформі. Ми це виконали. Мали привести тарифи на газ до ринкових. Це зробили частково. Доведеться ще підняти ціни навесні.
Треба завершити формування нормального антикорупційного суду. Представникам влади й олігархату не вигідно, щоб він був ефективним. Необхідно створити законодавство, яке дозволить приватизацію землі.
Отримані від МВФ гроші будуть резервом Національного банку України. Підтримуватимуть валюту. Сам факт надання траншу є сигналом для інших інвесторів, що з Україною можна працювати. Наступного року нас чекають великі виплати зовнішнього боргу. Без грошей МВФ та інших кредиторів ми б не змогли віддати потрібну суму та утримати бюджет стабільним.
— Довіра до теперішнього уряду є. Якщо після виборів до влади прийдуть популісти, другий транш не дадуть, — каже політолог Віктор Таран, 40 років. — Треба, щоб ми не повторили приклад Аргентини чи Греції. Там курс обвалився і МВФ довелося витрачати на допомогу їм ще більше коштів.
Коментарі