Збільшити обідню перерву до 3–4 годин пропонує роботодавцям Міністерство охорони здоров"я. Медики кажуть, це дозволить уникнути перевантаження працівників у найспекотніший період робочого дня — з 13.00 до 16.00.
— Ця рекомендація стосується насамперед тих, чия праця потребує великих фізичних зусиль і відповідно супроводжується виділенням тепла організмом, — пояснює 45-річний Володимир Симоненко, голова Київської організації роботодавців у сфері охорони здоров"я. — Це і будівельники, і ремонтники доріг, і залізничники. Перерва потрібна й торговцям критих базарів. Під навісами не лише спекотно, а й задушливо, бо немає штучної вентиляції. Працювати в таких умовах узагалі неможливо.
— Якщо влаштовувати 3-годинну перерву, то ще треба придумати, чим працівникові зайнятися в цей час, — коментує рекомендації медиків представник Федерації роботодавців Юрій Кузовий, 33 роки. — Не думаю, що поїздка додому і назад у розпеченому громадському транспорті позитивно вплине на здоров"я робітника. Можливо, роботодавцеві краще скоротити робочий день на 2 години і вмовити людей відпрацювати цей час у прохолодну пору. Бо примушувати будівельника класти цеглу в саме пекло — це не продуктивно.
У законодавстві взагалі не прописано, з якої години людина повинна працювати. Зазначена лише тривалість робочого дня. Варіант — перенести його початок на годину-другу раніше — теж малоефективний. Бо не всі власники компаній підуть на узгодження робочих графіків. Від цього виробництво лише шкутильгатиме. А от встановити сонцезахисні пристрої на вікнах, обладнати приміщення і цехи вентиляторами, душовими кабінами, автоматами з прохолодною питною водою не завадить. Утім, різниця температури повітря на вулиці та у приміщенні не може перевищувати 8–9 градусів. Різкий її перепад призводить до хвороб дихальних шляхів. Тому варто також обладнати "холодові завіси" — тамбури з поступовим перепадом температур.
Коментарі