Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, 53 роки, вважає можливим об"єднання Юлії Тимошенко з Віктором Януковичем заради спільної мети — дострокових президентських виборів.
На що схожа Україна зразка 2008 року?
— Нині наша держава нагадує період УНР 1917–1918 років. Він характеризувався бездіяльністю Центральної Ради з одного боку, та військовою агресією російських і українських більшовистсько-комуністичних банд — з другого. Це призвело до руйнації та втрати української державності.
Зараз із точністю повторюються політичні події та особистості. Спочатку країною керував Леонід Кравчук — типовий Михайло Грушевський. Період Петра Скоропадського подібний до президентства Леоніда Кучми — визнання України у світі, становлення державності, ухвалення Конституції, гривні як національної валюти. І ось тепер переживаємо повторення періоду Директорії. Нинішні два лідери нагадують тодішніх. Віктор Ющенко за психологічним типом схожий на Володимира Винниченка, а Юлія Тимошенко — на Симона Петлюру. Є в нас і свій Нестор Махно — Юрій Луценко.
Чітко вибудовується й криворізько-донецька складова. Сіверськодонецький з"їзд на Донбасі в лютому цього року фактично повторює І Всеукраїнський з"їзд рад у Харкові в грудні 1917-го. І підтримка Росії схожа.
Найстрашніше те, що Україна знову йде дорогою наростання конфлікту.
Чим це викликано?
— У нашій країні три ключові фігури — Віктор Ющенко, Юлія Тимошенко та Віктор Янукович. Вони одночасно є лідерами цілих фінансово-корпоративних та політичних систем. Гра йде навколо боротьби за президентське крісло. В Ющенка мета — залишитися главою держави, у Тимошенко та Януковича — стати ним. Політичні накладки й конфлікти постійно відбуваються тому, що ця боротьба триває у двох площинах: Ющенко та його команда грають довгу партію до президентських виборів 2009 року, інші двоє — коротку, на вигідні для них дострокові вибори.
У кого нині найбільш виграшна позиція?
— На підйомі Тимошенко. Проте вона не може відкрито заявити, що йде в президенти. Тому робить це приховано. Прем"єрці вигідно, щоб Верховна Рада не працювала. Це вигідно і Януковичу. Обоє прагнуть одночасних президентських і парламентських виборів улітку цього року.
Луценко нагадує Нестора Махна
Чи може Янукович об"єднатися з Тимошенко заради спільної мети?
— Тактично це можливо. В Ющенка ж основна мета — не допустити цього. Бо якщо ці дві сили об"єднаються проти нього, їх уже не зупинити. Вони разом можуть зняти Арсенія Яценюка з посади спікера, провести зміни до закону "Про вибори до Верховної Ради" й підняти прохідний бар"єр до 7–8 відсотків. Таким чином можуть викинути з політичної обойми "Нашу Україну" та фактично створити в країні двопартійну систему.
Якою мірою може допомогти Вікторові Ющенку нова політична сила, створенням якої опікується Віктор Балога?
— Насамперед президентові треба терміново перетягувати до нового політичного проекту команду Ріната Ахметова. Для цього потрібно розколоти навпіл Партію регіонів. Тоді у глави держави з"являться нові можливості.
До цієї партії Ющенко має взяти не бізнесменів, а потужних громадських інтелектуальних лідерів, які користуються довірою в суспільстві. Вони змогли б протистояти Януковичу та Тимошенко. Нині у президента таких фігур немає.
Яку роль у команді глави держави може зіграти нинішній секретар Ради нацбезпеки Раїса Богатирьова, яку пов"язують із Рінатом Ахметовим?
— На цій посаді вона отримала могутній кадровий потенціал, опинилася в центрі сходження найбільших джерел інформації. Однак Богатирьова потребує справжньої команди, потужних заступників. Та й Ахметов має її публічно підтримати.
За яких умов країна може відносно спокійно дожити до президентських виборів?
— Якщо Ющенко домовиться з Тимошенко. Мовляв, я беру на себе питання міжнародної політики, ти ж займайся внутрішніми. При цьому президент зможе зайнятися формуванням нової політичної сили, щоб після виборів, незалежно від їх результатів, залишитися вагомою політичною постаттю.
Коментарі
3