— Йде до того, що Коломойський з мільярдера перетвориться на мільйонера і не матиме жодного впливу в українській політиці, — каже політолог 52-річний Андрій Золотарьов. — Цього і прагнуть американці. Їм не потрібна українська олігархія. Вона приречена.
20 грудня Високий суд Лондона видав наказ про всесвітній арешт активів Ігоря Коломойського і його партнера Геннадія Боголюбова. Постанова також стосується шести компаній, що, ймовірно, належать їм. Судовий розгляд проти своїх колишніх власників почав Приватбанк. Із доказів, наданих установою, випливає, що Коломойський і Боголюбов незаконно вивели з банку майже $2 млрд. Кошти йшли компаніям, які таємно належали їм. За допомогою Лондонського суду Приватбанк збирається повернути понад $2,5 млрд — з урахуванням відсотків.
— З українськими судами наші олігархи знаходять спільну мову, — продовжує Андрій Золотарьов. — Як бачимо на прикладі Коломойського, дістати його в Україні дуже важко (15 грудня Солом'янський суд Києва ухвалив рішення, що дані Ігоря Коломойського не підлягають збору. Фактично заборонив аудит Приватбанку, отже й розслідувати діяльність колишніх акціонерів. — ГПУ). Він знайде спільну мову і з першими особами держави. А от з європейськими судами — ні.
Ігор Валерійович вважав, що придбав патріотичну франшизу (частина збитків, що не відшкодовується згідно з договором страхування. — ГПУ) за події 2014 року. Ми бачимо нахабну схему з Приватом — приватизацію прибутків і націоналізацію збитків. Ми будемо оплачувати їх із власних кишень. Я далекий від думки, що, воюючи з Коломойським, думають про пересічних українців. Це — фрагмент великого протистояння за контроль над країною: Сполучені Штати Америки чи українська олігархія?
Випадок Коломойського дуже наочний. Країна просить фінансову допомогу в міжнародних партнерів. Водночас на підконтрольні структури ним виводилися гроші Приватбанку, а йому виплачували компенсацію з Національного банку. Європейці були в шоці. Арешт майна Коломойського — це жовта картка. Олігарху Віктору Пінчуку він якось казав: "Вітя, життя як у супермаркеті: бери, що захочеш, але на виході будуть каси і доведеться заплатити". Зараз Ігор Валерійович побачив каси.
Американці створюють вертикаль в Україні: Національне антикорупційне бюро, Антикорупційний суд. За допомогою цього інструменту можна буде зачистити нашу олігархічну верхівку. Американці дуже системні люди. Будуть цей курс наполегливо проводити. А значить, українська олігархія не протримається довше п'яти років.
Порошенко намагається зробити те, що не вдалося Януковичу, — бути головним олігархом. Йому це теж не вдасться. Не більше, ніж за півроку, його поставлять перед жорстким вибором: або бізнес, або політика. Якщо він і надалі водитиме за носа Захід, довго не протримається. Другого терміну не буде.
Олігархам доведеться перетворитися на великих бізнесменів. І забути про політику.
"Арешт активів Коломойського — це сигнал усім олігархам, враховуючи Ахметова, Фірташа, Косюка, Тігіпка. А головне — це послання президенту-олігарху Порошенку. Захід може зробити з ними все, що хоче, — написав у "Фейсбуку" політолог 64-річний Віктор Небоженко. — Зараз перед Україною та її західними союзниками є два шляхи вирішення проблеми Порошенка. Змусити президента піти у відставку. Або відокремити його від бізнес-оточення, відмежувати від корупції і змусити займатися проведенням реформ, боротьбою з корупцією і російським агресором".
Коментарі
1