— Він прийшов у шортах, із голим торсом, брудний і голодний, — говорить голова Мазурівської сільської ради в Тульчинському районі на Вінниччині Валерій Груньківський, 60 років.
30 липня колишній суддя Дніпровського районного суду Києва 54-річний Микола Чаус з'явився в Мазурівці.
2016 року детективи Національного антикорупційного бюро впіймали Чауса на отриманні $150 тис. хабара. Дві скляні банки з грішми закопав у своєму дворі. Рада дозволила його заарештувати, проте суддя втік з України. Був у міжнародному розшуку. Згодом Чауса затримали в Молдові, але не видали Україні. Президент Володимир Зеленський звертався до тодішньої прем'єр-міністерки країни Маї Санду з проханням посприяти в екстрадиції.
На початку квітня адвокат Чауса заявив, що його підзахисного в Кишиневі викрали троє невідомих зі зброєю. Начебто перевезли до України. Інцидент підтвердила Молдова. Викрадачами були "іноземні громадяни", які листувалися українською, стверджували тамтешні слідчі. До викрадення причетна українська розвідка, повідомили журналісти видання "Слідство.Інфо". Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба це заперечив.
У травні в анонімному телеграм-каналі з'явилося відео із колишнім суддею.
— Я живий і здоровий. Перебуваю в безпеці й добре почуваюся. Викрадення справді було. Але не зараз, а 2016-го. Причетні до цього люди бояться, що я повернуся й почну говорити, — казав на записі.
Із Мазурівки Чауса забрали працівники Служби безпеки України й привезли до Києва. Детективи НАБУ намагалися зупинити автомобіль, вимагали передати екссуддю їм. Бо саме Бюро розслідує корупційну справу. Мовляв, СБУ незаконно доставила Чауса у свій офіс.
Служба безпеки заявила, що не викрадала Чауса, а гарантувала йому захист. А з травня 2021-го розслідує викрадення й незаконне переправлення через державний кордон.
— Зустрічався у вихідні з Миколою Чаусом, — сказав адвокат Ростислав Кравець 2 серпня. — У нього зараз два статуси — підозрюваний у справі НАБУ та потерпілий у справі про його викрадення. Він не затриманий. Вигляд у нього втомлений. Миколі Чаусу надають медичну допомогу, взяли аналізи.
У березні торік "Слідство.Інфо" опублікувало судовий документ від лютого 2020 року, якого немає в реєстрі рішень. Причетними до втечі Чауса в НАБУ нібито називають начальника служби безпеки п'ятого президента Петра Порошенка Юрія Федорова.
Чаус відомий тим, що у грудні 2013-го позбавив водійських прав двох активістів Автомайдану, які їздили до резиденції Віктора Януковича в "Межигір'я" під час Революції гідності. 2015 року головував у справі керівника апарату Дніпропетровської обласної державної адміністрації Геннадія Корбана. Його адвокатами тоді були колишній керівник Офіса президента Зеленського Андрій Богдан та Андрій Смирнов — заступник голови президентського Офіса.
— Чауса витягли, щоб змусити його дати компромат на Порошенка. Восени зростуть тарифи на комунальні послуги. Це може з'їсти рейтинг Зеленського. Тому готують кілька інформаційних бомб, — розповідає політолог 50-річний Віктор Бобиренко.
— Чаус, як говорять, був ручним суддею п'ятого президента. Зараз із ним працюють спецслужби, щоб він це визнав.
Ідеться не просто про змагання двох відомств — НАБУ та СБУ. Бюро робило свою роботу. Служба безпеки заважала. Останню контролює Зеленський. Хоче свідчень на Порошенка.
Тепер маємо проблеми із союзниками. Порушили суверенність Молдови. Прийшли на територію іншої держави, щоб викрасти людину. Чим ми кращі за російських офіцерів Олександра Мишкіна й Анатолія Чепігу (отруїли колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля і його доньку у Великій Британії. — ГПУ)? Це додаткове питання Джозефа Байдена до Володимира Зеленського під час майбутньої зустрічі. Україна справді правова держава? Рупори Кремля рознесуть, що Україна не є європейською. Будь-який наш провал — в інтересах Москви.
Коментарі