42-річний Олександр Храмчихін, заступник директора московського Інституту політичного і військового аналізу, вважає, що через вісім років Севастополь як база російських військово-морських сил стане не потрібним і просто поглинатиме гроші.
— Рухомий склад флоту в украй поганому стані. За останні 20 років кількість кораблів, катерів, човнів та інших плавзасобів зменшилася більш як удесятеро, — каже експерт. — Промовистий приклад: аварія на підводному човні "Алроса", який 21 листопада подав сигнал екстреної допомоги під час навчань в акваторії Чорного моря. Субмарину відбуксирували до Новоросійська. Її могли відремонтувати в Севастополі, але в Новоросійську простіше приховати, яких насправді пошкоджень зазнав човен.
Росія не оновлює кораблів на Чорному морі, бо програму військового суднобудування практично згорнули. Спустили на воду лише кілька бойових кораблів, але вони Чорним морем не плавають, бо Москва зміцнювала Каспійську флотилію задля збереження впливу на Кавказі. У військово-промисловому комплексі зараз немає ні конкуренції, ні відповідальності. На верф"ях здатні будувати лише так званий "москітний флот". Це невеликі кораблі для прибережної зони та дизельні підводні човни.
Урятувати ситуацію з Чорноморським флотом не зможе навіть масова закупівля кораблів за кордоном. Тому заяви про відродження військової потужності Росії безпідставні. Ситуація погіршується в усіх компонентах збройних сил. У складі військово-морських сил немає нових бойових кораблів основних класів. Програму ракети "Булава" провалили, Росія залишилася без морського компоненту стратегічного ядерного озброєння. На Балтиці вона вдвічі поступається за морською потужністю Швеції та Фінляндії, на Чорному морі програє Туреччині теж удвічі. Сполучені Штати загалом переважають Росію удвадцятеро. Тому після 2017-го від Чорноморського флоту нічого не залишиться. Питання його виведення зникне саме собою, якщо тільки Росія не захоче орендувати порожні причали. Але тоді таке перебування флоту на території України матиме політичний характер. Тому краще вже зараз перевести залишки Чорноморського флоту до Новоросійська, хоч там і є проблема кліматичного характеру: взимку дорого утримувати кораблі.
Коментарі
2