Курс гривні щодо долара зростає. Якщо національна валюта зміцнюється, мають знижуватися ціни, вважають українці. Мовляв, коли гривня летіла вниз, ціни — вгору. Але зростання цін ніколи не наздоганяє девальвацію. Коли гривня падає вдвічі, ціни удвічі не зростуть. Вони підвищуються повільніше. Бо покупець не може собі дозволити істотніше зростання.
В Україні ціни в доларах зараз нижчі, ніж 2008-го чи 2013 року. Зміцнення гривні на 10–15% не приведе до більшого їх зниження.
Цьогоріч зарплати зросли на 20%. Українські компанії змушені різко їх підвищувати під тиском польського роботодавця, щоб утримати працівників. А споживчі настрої українців — біля історичних максимумів. Люди готові витрачати гроші. Отже, спричиняють підвищення цін. Однак не так посилено, як рік чи два тому. Цьогоріч інфляцію чекають на рівні 8%. Це пристойний показник.
Динаміка цін помірніша, ніж у попередні роки. Є товари, що різко подорожчали — як картопля. Але це окремі історії, пов'язані з конкретною причиною. Наприклад, неврожаєм. І з психологією людини. Коли ціни зростають — ми це бачимо. Коли знижуються — не зважаємо. Півроку тому виросла ціна на цибулю. Зараз повернулася на той самий рівень, але про це ніхто не згадує.
Коментарі